Tejo - ogród Portugalii
2018-08-03

Region winiarski Tejo to malownicza kraina położona kilkadziesiąt kilo-metrów na północny-wschód od Lizbony.
 

Rozciąga się po obu stronach rzeki Tag (port. Tejo), która od wieków wyznacza rytm życia mieszkańców tej części Portugalii. Te żyzne równiny były rolniczym zapleczem całego kraju, a sama rzeka - drogą transportu plonów. Bliskość Tagu stworzyła też naturalną przestrzeń do uprawy winorośli.

Administracyjnie region określany jest jako Ribatejo, co oznacza „przy rzece”, jednak tutejsi winiarze przyjęli skróconą nazwę Tejo, by jeszcze bardziej podkreślić na czym polega urok tej części półwyspu Iberyjskiego. To rzeka wyznacza tu rytm życia i zapewnia obfitość plonów bez względu na to, jak bardzo suche jest lato.  Region Tejo leży w samym sercu Portugalii, ale jest nieco oddalony od oceanu i jeszcze nie został odkryty przez rzesze turystów. Dzięki temu można tu doświad-czyć prawdziwego życia portugalskiej prowincji. Z daleka od zgiełku stolicy i wielkiego biznesu, ale w bliskości z naturą, historią i doskonałym winem.
Wystarczy wybrać się do miasteczka Santarém, by zostać oczarowanym bogactwem architektury i sztuki, której relikty sięgają czasów Rzymskich. Wtedy miasto nazywało się Scallabis, a swoją dzisiejszą nazwę za-wdzięcza św. Irenie Portugalskiej (port. Sant Iria). Miasto jest dziś stolicą regionu i jednocześnie jest bardzo do-brze skomunikowane z resztą kraju. Stosunkowo szybko (ok. 45 minut) można dostać się tu pociągiem lub samochodem z Lizbony.

Pełen artykuł przeczytasz w najnowszym Magazynie Wino. Kup numer albo prenumeratę.