7.3.2012 Franco Ziliani ,

Sto procent bąbelków?


fot. Franco Ziliani
 
Spumanti mogą być winami, które bez obaw serwować można do wszystkich dań długiej kolacji. Dlaczego zwyczaj ten wciąż nie jest powszechny? - pyta Franco Ziliani*

Wina musujące, zwłaszcza te robione metodą charmat, jak prosecco, mają swe stałe miejsce w kulturze północno-wschodnich Włoch. Pije się je chętnie, także na kieliszki i to niezależnie od pory roku. Wina robione metodą klasyczną otwieramy raczej wówczas, gdy chcemy coś uczcić – święta Bożego Narodzenia lub Nowy Rok.

Tymczasem moje pytanie do czytelników brzmi: czy bylibyście w stanie przygotować kolację, w czasie której wszystkim posiłkom towarzyszyłby szampan lub inne wina robione metodą klasyczną?

Jak często (procentowo, lub na 10 posiłków – obiadów lub kolacji) decydujecie się otworzyć butelkę włoskiego spumante robionego metodą klasyczną: DOC Trento, Alta Langa, Franciacorta czy Oltrepò Pavese lub inne?

Jeśli otwieracie taką butelkę raz na 10 posiłków albo wcale, co jest tego powodem? Dlaczego Waszym zdaniem najczęściej wina te podawane są wyłącznie jako aperitif lub co najwyżej do przystawki?

Dlaczego wciąż nie widzicie tych win jako towarzyszy całego posiłku (może z wyjątkiem krwistych befsztyków, dziczyzny czy innych czerwonych mięs podanych w sosach)?

Czy jest w ich smaku i charakterze coś niestosownego, co sprawia, że uważacie je za gorszych partnerów przy stole niż wina spokojne (białe i czerwone)?

A może przyczyna jest gdzie indziej? Co zatem jest, według Was, barierą by bąbelki – włoskie, ale też cava lub szampan – stały się wspólnym winiarskim mianownikiem kolacji?

Czekam na Wasze opinie. Pomóżcie mi zrozumieć, co o tym myślicie, jaki jest Wasz szlak usłany bąbelkami.

(tłumaczenie:Elisabetta Poletti)

---

* Franco Ziliani jest znanym włoskim krytykiem winiarskim. Prowadzi m.in. blogi www.vinoalvino.org oraz www.lemillebolleblog.it poświęcony winom musującym. Od teraz będzie też częstym gościem w naszym portalu. Adres autora: francoziliani@yahoo.it

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Wino w kuchni

Felietony Tadeusza Pióro | Sery, oliwy i inne smakołyki | Warsztaty kulinarne Felietony Tadeusza Pióro | Sery, oliwy i inne smakołyki | Warsztaty kulinarne

Artykuł
Paweł Oszczyk. Dlaczego zostałem kucharzem?

Z Pawłem Oszczykiem, szefem kuchni w restauracji warszawskiego hotelu Le Régina, jednym z najbardziej nowatorskich kucharzy w Polsce, rozmawia Tomasz Prange-Barczyński Magazyn WINO: Czy pamiętasz pierwszą przygotowaną przez siebie potrawę? Paweł Oszczyk: Pierwsze kroki w kuchni stawiałem dość wcześnie. Gdy miałem 6 lat, do osiągnięć zaliczały się samodzielnie przygotowany kisiel... więcej »

Artykuł
Carmenère do curry?

Chilijska agencja Wines of Chile rozpoczęła nową kampanię promocyjną, której celem ma być przekonanie miłośników kuchni hinduskiej, a zwłaszcza hinduskich wersji curry, że wina robione z dużym udziałem gron odmiany carmenère znakomicie łączą się z tym typem kuchni. Curry stwarzało dotąd sporo problemów przy doborze odpowiedniego wina, zwłaszcza jeśli rzecz... więcej »

Artykuł
Czas gęsi

Już ponad 100 polskich restauracji serwuje w okolicach Świętego Marcina menu oparte na gęsinie. Tradycja jednak wraca?

Artykuł
ABC szampana 5. Kulinarne przyjaźnie szampana

To mógłby być najkrótszy artykuł cyklu o szampanie. Wystarczyłoby w końcu napisać, że szampan pasuje niemal do wszystkiego. Dzień był listopadowy, dżdżysty i przenikliwie chłodny. W dodatku wcale nie w Szampanii, a na zachodnim skraju Panonii, kilka kilometrów od jeziora Nezyderskiego. Byliśmy po długiej, porannej degustacji burgenlandzkich win i kiedy pani domu... więcej »

Artykuł
List do rzeźnika

Czy Wasz rzeźnik także prosi o email w sprawie smaku sprzedanego steka? Ten z Montalcino tak.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ