2.4.2012 Ewa Rybak ,

W UE wino nie może być ''lekkostrawne''

Czy jest zdrowe, czy też nie (a ostatnio okazało się, że np. dla rekonwalescentów po zawale może być zdrowe i spożywane z umiarem pozwala im żyć dłużej), w reklamach wina o zdrowiu mówić nie należy, nawet jeśli producent chce tylko powiedzieć, że jego wino jest łagodne i lekkostrawne.

Kilka dni temu rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Ján Mazák, wydał opinię, zgodnie z którą prawo obowiązujące w UE zakazuje odwoływania się w promocji wina do jego pozytywnego wpływu na zdrowie, niezależnie od tego, czy wpływ ten faktycznie jest dobry, czy nie, a także czy odnosi się to do skutków długoterminowych, czy też wyłącznie krótkotrwałych (komunikat prasowy w jęz. ang w pliku pdf).

Rzecznik generalny ETS wydał swą opinię w związku ze sporem między niemieckimi władzami a spółdzielnią Deutsches Weintor z Palatynatu. To niemieccy urzędnicy dostrzegli niestosowność użycia słowa bekömmlich (niem.: zdrowy, smaczny, lekkostrawny) w reklamach i na etykietach win tej spółdzielni, która zachwalała je jako „łagodnie kwasowe, więc lekkostrawne”. Niemiecki sąd, który rozpatruje odwołanie spółdzielni od wcześniejszej decyzji władz Nadrenii-Palatynatu, zwrócił się do ETS z pytaniem, czy w tej sytuacji ma zastosowanie obowiązujący w UE zakaz odwoływania się do zdrowotnych aspektów konsumpcji napojów alkoholowych. Rzecznik generalny Trybunału, który w ETS przygotowuje dla sędziów wstępną opinię prawną, uznał, że niemiecki urząd właściwie zinterpretował prawo europejskie i zarekomendował sędziom orzeczenie zmierzające do wyeliminowania z reklam odwołań nawet do tych właściwości wina, które nie wywołują skutków zdrowotnych trwających dłużej niż sam proces konsumpcji i trawienia, jak wspomniane „lekkostrawne”. Ján Mazák podkreślił przy tym, że nielegalne jest też powoływanie się na łagodniejsze niż w przypadku innych win negatywne efekty uboczne, i że tego typu praktyki reklamowe łamią obowiązujący w Unii Europejskiej zakaz powoływania się w reklamach na zdrowotne właściwości napojów alkoholowych i mogą stanowić zachętę do ich spożywania.

Opinia rzecznika generalnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie jest wiążąca dla sędziów ETS, a w mającym zastosowanie w tej sprawie trybie pytania prejudycjalnego ich decyzja nie jest wiążąca dla sądu krajowego. Zazwyczaj jednak, w około 80% przypadków, orzekający w krajach Unii Europejskiej sędziowie uwzględniają zalecenia ETS.

 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł

O tym pisali już chyba wszyscy, więc i nam nie wypada sprawy pominąć, choć dla naszej codziennej praktyki jest i chyba długo będzie rzeczą bez znaczenia. Kilka dni temu prasę obiegła bowiem sensacyjna wiadomość o wykorzystaniu atmosferycznych testów broni jądrowej do datowania wina. Jeśli ktoś jeszcze o tym nie czytał, od razu uspokajam - nie chodzi o prześwietlanie butelki... więcej »

Artykuł
Na zdrowie!

Zbawienny wpływ umiarkowanych ilości wina na zdrowie znany jest od dawna. Tym niemniej naukowcy nie porzucają badań – ostatnie doniesienia uczonych z Akademii Medycznej Uniwersytetu Harvarda dostarczają kolejnych informacji. Opublikowane w październikowym numerze pisma medycznego Heart Rhythm wyniki testów pokazują, że kobiety spożywające umiarkowane ilości alkoholu są... więcej »

Artykuł
Zmarł Pascal Ribéreau-Gayon

15 maja w wieku 80 lat zmarł w Bordeaux Pascal Ribéreau-Gayon, przedstawiciel trzeciego pokolenia słynnej rodziny francuskich enologów. Jego dziadek, Ulysse Ribéreau-Gayon, był asystentem twórcy nowożytnej enologii, Louisa Pasteura. Ojciec Pascala, Jean Ribéreau-Gayon, przez wiele lat był najbliższym współpracownikiem Emila Peynauda. Wspólnie... więcej »

Artykuł
Brettanomyces poznane od podszewki

Niektórzy lubią skutki ich działania na wino, jednak dla rosnącej liczby konsumentów i producentów wina dzikie drożdże Brettanomyces bruxellensis są bardzo niemile widzianym gościem w winiarni, z uwagi na niezbyt przyjemne w większym stężeniu aromaty, jakie potrafią wytworzyć w winie (pisaliśmy o nich obszernie w numerze 1/2006). Głównym narzędziem winiarzy... więcej »

Artykuł
Pijący z nadwagą rzadziej chorują... na cukrzycę

Cukrzyca typu 2 jest dziś jedną z najpowszechniej występujących chorób przewlekłych, a jej występowanie, poza czynnikami natury genetycznej, jest wiązane ze stylem życia, przede wszystkim z otyłością. Różne badania pokazują, że umiarkowana konsumpcja alkoholu może pomóc uniknąć tej formy cukrzycy. Okazuje się, że ten korzystny wpływ alkoholu dotyczy w większym... więcej »

Artykuł
Alkohol a udar mózgu u kobiet

Umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza u kobiet ryzyko udaru mózgu, piszą amerykańscy uczeni w artykule opublikowanym w najnowszym numerze pisma Stroke. Do doniesień dotyczących wpływu, najczęściej pozytywnego, umiarkowanego spożycia wina na zdrowie, wracamy na łamach portalu dosyć często. Naukowcy z kolejnych uniwersytetów rozwijają wciąż nowe projekty, analizując dane... więcej »

Komentarze (67)

Mario CrostaDodane: 2.04.2012

Droga Ewo, szkoda, że oryginalnej dokumentacji eurpejskiego sądu nie mamy w języku polskim. Oficjalnie tlumaczony po polsku jest tylko wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesverwaltungsgericht (Niemcy) z dnia 23 listopada 2010 roku. Możesz go przeczytać tutaj: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=83870&pageIndex=0&doclang=PL&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=227687 (jakkolwiek język postępowania to niemiecki). Natomiast analiza, ocena i opinja (nie wyrok!) są tłumaczone w 17 językach, niestety nie po polsku. Sprawdzilem oficjalną wersję po włosku, ponieważ jestem włochem (jakkolwiek język postępwania w tym przypadku jest angielski). Czytałem cały dokument z dnia 29 Marza 2012 "Opinion of advocate general MAZÁK on case C-544/10 Deutsches Weintor eG versus Land Rheinland-Pfalz (Reference for a preliminary ruling from the Bundesverwaltungsgericht - Germany)" tutaj: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=121155&pageIndex=0&doclang=IT&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=227687. Mogę stwierdzić, że dotyczy tylko przypadku konkretnej reklamy tej winiarni a nie np. artykułów czy pisemnych opinii o tej samej sprawie, czyli wszyscy możemy zawsze pisać, że wino jest zdrowe i lekkostrawne. Producent danega wina nie może reklamować jego produkt jak zdrowe i lekkostrawne, ponieważ to wzbroniono nie siędziowie, niestety art. 6 traktatu o Unii Europejskiej z dnia 13 grudnia 2007 roku w związku z karty praw podstawowych Unii Europejskiej z dnia 12 grudnia 2007 roku: nałożenie na producenta albo dystrybutora wina bezwzględnego zakazu reklamowania rodzaju żywności takiego jak rozpatrywany w niniejszej sprawie przy użyciu oświadczenia zdrowotnego, "nawet jeśli to oświadczenie jest prawdziwe" (dosowny cytat). Czyli nie wiem po co alarmować miłośników i przeciętnych konsumentów. Producenci od dawna wiedzą, że powyżej 1.2 stopni alkoholu zawsze zbroniono reklamę a ten producent chciał po prostu próbować oszukiwać (kombinować).

Odpowiedz
Dodane: 2.04.2012

Drogi Mario, oczywiście masz rację co do podstawowych faktów, ale też wszystkie przywołane przez Ciebie dokumenty są cytowane w artykule Ewy Rybak. W przeciwieństwie jednak do Ciebie uważamy, że przedstawiona w artykule opinia rzecznika ETS dotyczy nie tylko tej konkretnej sprawy (nie byłaby wówczas warta poświęcania jej odrębnego artykułu), ale istotnej kwestii interpretacji prawa unijnego. Jeśli porównać bowiem tę opinię z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1924/2006 (dostępnym w j. polskim tutaj: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:404:0009:0025:PL:PDF ), to okaże się, że wszelkie wypowiedzi o charakterze komercyjnym dotyczące nawet krótkotrwałych zdrowotnych aspektów wina są w świetle tego rozporządzenia nielegalne i na przykład producent wina, który nalewając podczas degustacji swoje wino "naturalne" powie, że nie wywoła ono wysypki, bo on nie dodaje siarczynów, będzie tym samym łamał prawo. Informujemy więc nie tyle o konkretnym przypadku konkretnej winiarni, ale o ogólnym problemie przed którym stoją producenci wina, którzy sprzedają je w Europie. <br />Nawet jeśli badania dotyczące dobroczynnego wpływu wina na jakiś aspekt zdrowia konsumenta, choćby krótkoterminowy, zostaną uwieńczone nagrodą Nobla, producent czy sprzedawca wina nie będzie się mógł na nie powołać w żaden oficjalny sposób. <br />Zastanawiam się, czy nie oznacza to na przykład, że tak popularne słowa "digestif", "digestivo" stają się w ten sposób nielegalne, jeśli użyje ich producent czy sprzedawca alkoholu :) <br />Pozdrawiam!

Odpowiedz
Dodane: 2.04.2012

Mario, <br />bardzo dziekuję za komentarz. Także żałuję, że nie wszystkie orzeczenia, z naciskiem na dotyczące wina, są tłumaczone na wszystkie języki. <br /> <br />Andrzej był szybszy i już odpowiedział na poruszone kwestie. Od siebie mogę jedynie dodać, że faktycznie, jak napisałam, mowa o opinii, a nie o wyroku. <br /> <br />Pozdrowienia!

Odpowiedz
Dodane: 2.04.2012

"Nawet jeśli badania dotyczące dobroczynnego wpływu wina na jakiś aspekt zdrowia konsumenta, choćby krótkoterminowy, zostaną uwieńczone nagrodą Nobla, producent czy sprzedawca wina nie będzie się mógł na nie powołać w żaden oficjalny sposób." <br /> <br />No niestety, digestif prawdopodobnie zostanie zdelagalizowany, podobnie jak "wino do jedzenia" i inne kwestie znane z cywilizacji od tysięcy lat, bo urzędnikowi wydaje się, że coś wie lub chce błysnąć wobec innych urzędników. Jesteśmy coraz bardziej w rękach kasty urzędników, którzy próbują narzucić nam zupełnie chore regulacje, zwłaszcza te "ekologiczne" i "zdrowotne". Raczej prędzej niż później zresetują nas inne światy...

Odpowiedz
Mario CrostaDodane: 3.04.2012

Droga Ewo i drogi Andrzeju, dziekuje za wasze mile odpwiedzi. Natomiast wlasnie sam Andrzej podkresla to, co ja chcialem podkreslac moim poprzednym komentarze: cytuje jego slowa "wszelkie wypowiedzi o charakterze komercyjnym dotyczące" itd... itd... czyli traktat podstawowy UE dokladnie zabrania tylko producentom reklamowac wina, że nie wywoła ono wysypki, bo nie dodaja siarczynów itd... itd.... Złamanie prawa dotyczy wylacznie "charakteru komercyjnego" tych slow, czyli zupelnie innej konkretnej sprawy (handlowej oraz naduzyciu reklamy w czyjms interesie) niz "powiedziec" ze wino to zdrowe czy lekkostrawne. Ja, czyli pisarz o winie, ktory wie perfekcyjnie ze to produkt zdrowy i lekkostrawny a pije butelke dziennie pomimo ze chory powaznie na serce, moge to pisac i nie zlamie prawo. Wszyscy bezinteresownie moga to robic w UE. Producent natomiast nie moze tego pisac na reklamie. OK? Zgadzam sie z ta opinia siedzia juz od 2007 roku, juz wowczas we Wloszech sprawa ta byla wyjasniona wszystkimi szczegolami, czyli dla mnie to zadnej niespodzianki wartej artykulu... 5 lat pozniej! Tytul i ton artykulu uogolniaja raczej zakaz dotyczacy "charakteru komercyjnego" w ramach wystawienia opinie pisemnie czy slownie. To nie jest sprawiedliwe w stosunku do solidnosci ustawy europejskiej, oprocz tego... 5 lat pozniej! Od 2007 jest jasno dla wszystkich producentow piwa, czy wina, czy nalewki, czy likierow itd, ze powyzej 1.2% alkohlu w UE zbroniono dla nich takiego typu reklamy zdrowtnsci czy lekkostrawnosci. Tylko jeden, jedyny spryciarz w ciagu 5 lat sprobowal oszukiwac prawo. No i ma nauczke! Niech wszystkim spryciarzom to sluzy za nauczke. Z tego powodu dziekuje Wam za przypomnienie w tych stronach rozsadnego europejskiego art. 6 ust. 1 akapit pierwszy traktatu o Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 13 grudnia 2007 r. w związku z art. 15 ust. 1 (wolność wyboru zawodu) oraz art. 16 (wolność prowadzenia działalności gospodarczej) karty praw podstawowych Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2007 r.3, nałożenie na producenta albo dystrybutora wina bezwzględnego zakazu reklamowania rodzaju żywności takiego jak rozpatrywany w niniejszej sprawie przy użyciu oświadczenia zdrowotnego, nawet jeśli to oświadczenie jest prawdziwe. NAWET JESLI TO OSWIADCZENIE JEST PRAWDZIWE! Czy mam jeszcze raz pOdkreslac "bezwzględny zakaz reklamowania rodzaju żywności" lub wystarczajac juz pisalem o tym?

Odpowiedz
Mario CrostaDodane: 3.04.2012

Tytul mial byc "W UE wino nie może być reklamowane jako "lekkostrawne" a prawie wszystko by sie prostowalo.

Odpowiedz
Mario CrostaDodane: 3.04.2012

Czytalem n.p. też włoskie gazety o tym. Wg prawa jest różnica pomiędzy "reklamą" a "rozgłosem". Wszystkie piszą w tytułach, że reklama (a nie rozgłos) jest zbroniona w U.E. Tytuły: "U.E. - No a pubblicit? su effetti benefici del vino". Pubblicit? to reklama, czyli działanie w czyjaś interesie komercyjnym. Przykladowo oto 2 strony <br /> <br />http://salute.aduc.it/notizia/no+pubblicita+effetti+benefici+vino+avvocato+corte_125160.php <br /> <br />http://consumatori.myblog.it/archive/2012/04/02/u-e-no-a-pubblicita-su-effetti-benefici-del-vino.html <br />

Odpowiedz
Dodane: 3.04.2012

@>No niestety, digestif prawdopodobnie zostanie zdelagalizowany, podobnie jak "wino do jedzenia"< - to by oznaczało, że zdelegalizują również e-sommeliera. A przecież to projekt unijny. Czy to oznacza, że Unia finansuje nielegalną działalność? :-)

Odpowiedz
Dodane: 3.04.2012

@Docg_, pewnie masz rację, ale z drugiej strony to mogłaby być nowa szansa dla e-sommeliera po uzupełnieniu o porady w zakresie raczenia się opasłymi rocznikami przepisów w towarzystwie wykwintnego jedzenia :)

Odpowiedz
Dodane: 4.04.2012

Cieszę się, że dotarliśmy do sedna. Oczywiście ani mnie, ani Andrzejowi nie chodziło o wszelkie wypowiedzi i wypowiedzi promocyjne nt. wina, lecz o reklamy (wypowiedzi komercyjne). <br /> <br />W żadnym razie nie chciałam brzmieć alarmująco! Wiem, że prawo unijne znane jest od dawna, jednak takie orzeczenia pokazują pewne kierunki, bardziej lub mniej zaskakujące zaleznie od tematu, w których zmierza jego stosowanie w praktyce. <br /> <br />Pozdrowienia. <br /> <br />

Odpowiedz
Dodane: 4.04.2012

Z moją zdolnością do komplikowania spraw prostych dostrzegam jednak pewien problem. Co się stanie, jeśli dziennikarz czy krytyk napisze w artykule, czy notce degustacyjnej, że "wino jest lekkostrawne", po czym producent zacytuje to na swojej stronie internetowej? :)

Odpowiedz
Mario CrostaDodane: 4.04.2012

Spryciarz nie tylko cytowałby tego w stronach internetowych (to byłaby opinią krytyka w swoim domu - dozwoloną), pisalby to raczej na etykietach butelek (a to jest właśnie reklamą! - zbronioną). <br />Opinia sędziego UE nie dotyczy ogólnego mówienia o zdrowiu wina tak jak wygląda w podsumującym zdaniu "w reklamach wina o zdrowiu mówić nie należy, nawet jeśli producent chce tylko powiedzieć, że jego wino jest łagodne i lekkostrawne". Dotyczy tylko i wyłącznie nałożenia "na producenta albo dystrybutora wina bezwzględnego zakazu reklamowania rodzaju żywności takiego jak rozpatrywany w niniejszej sprawie przy użyciu oświadczenia zdrowotnego, nawet jeśli to oświadczenie jest prawdziwe" (dosłownie). Podkreślam slowa "takiego jak rozpatrywany w niniejszej sprawie", czyli pismo na etykiecie butelki a nie (chyba tylko) na stronach internetowych. <br />Polacy, którzy podpisali traktat UE w 2007 roku, czytali dokładnie wszystkie artykuły a nie mieli w ogóle zastrzeżeń do art. 6 ust. 1 akapit pierwszy traktatu o Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 13 grudnia 2007r w związku z art. 15 ust. 1 (wolność wyboru zawodu) oraz art. 16 (wolność prowadzenia działalności gospodarczej) karty praw podstawowych Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2007r. <br />Sędzia miał tylko odpowiedzieć m.in. na pytanie niemieckich władz z Landu Rheinland-Pfalz: "Czy jest zgodne z art. 6 ust. 1 akapit pierwszy traktatu o Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 13 grudnia 2007r w związku z art. 15 ust. 1 (wolność wyboru zawodu) oraz art. 16 (wolność prowadzenia działalności gospodarczej) karty praw podstawowych Unii Europejskiej w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2007r, nałożenie na producenta albo dystrybutora wina bezwzględnego zakazu reklamowania rodzaju żywności takiego jak rozpatrywany w niniejszej sprawie przy użyciu oświadczenia zdrowotnego, nawet jeśli to oświadczenie jest prawdziwe?" a odpowiadał: "ogólny zakaz o czym mowa w artykule 4, ustęp 3, rozporządzenia nr. 1924/2006, stosowania oświadczeń zdrowotnych dla napojów alkoholowych, takich jak wino, takich jak w niniejszej sprawie, jest zgodne z artykułem 6 ust. 1 traktatu o Unii Europejskiej, w związku z wolnośią wyboru zawodu oraz wolnością prowadzenia działalności gospodarczej, które są zatwierdzone odnośnie w artykule 15 ustęp 1 i artykule 16 karty praw podstawowych Unii Europejskiej". <br />Chciałbym przypomnieć, ze cytowany art. 4 ustala: <br />"Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do wszelkich oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych przedstawianych w przekazach o charakterze komercyjnym, w tym między innymi w ogólnej reklamie danych kategorii żywności i w kampaniach promocyjnych, takich jak np. kampanie wspierane w całości lub w części przez organy władzy publicznej. NIE POWINNO ONO MIEĆ ZASTOSOWANIA DO OŚWIADCZEŃ PRZEDSTAWIANYCH W PRZEKAZACH O CHARAKTERZE NIEKOMERCYJNYM, jak np. w wytycznych lub poradach żywieniowych, wydawanych przez organy i jednostki władzy publicznej odpowiedzialne za zdrowie lub w niekomercyjnych przekazach i informacjach w prasie oraz w publikacjach naukowych. Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie również do znaków towarowych i marek, które mogą być odbierane jako informacje żywieniowe lub zdrowotne". <br />Drogi Andrzeju, w artykule 4 tego PDF (wersja po polsku!) przez Ciebie cytowanego 2 kwietnia o godz. 21:06 pisano dosłownie "oświadczeń" (np. pismo w etykietach, NdR) a nie "wypowiedzi" (np. opinia w stronach internetowej, NdR), tak jak ty niestety pisałeś niepoprawnie w twojm wymienionym pierwszym komentarzu. Nie jestem prawnikiem, więc szanuję a nie dyskutuję ustawę oraz nie mogę trafić w sedno w razie ewentualnej sprawy sądowej po ewentualnym cytowaniu jakiegoś krytyka przez jakiegoś producenta na swojej stronie internetowej wg twojego ciekawego pytania w drugim komentarzu 04 Kwietnia 12:33, ale potrafię oddzielać ziarno od plewy, czyli reklamę od rozgłosu (kiedy nie pije za duzo, oczywiście - nie wszyscy jesteśmy zawsze trzeźwi tak jak Ty potrafisz po pańsku być przy każdej butelce...). <br />

Odpowiedz
BillydawDodane: 6.08.2017

wh0cd33069 [url=http://buyamoxicillin.us.com/]buy amoxicillin[/url] [url=http://antabuse24.us.org/]antabuse[/url] [url=http://viagraoverthecounter.us.com/]Viagra Over The Counter[/url] [url=http://bupropion2016.us.com/]buy bupropion[/url]

Odpowiedz
CharlesvafDodane: 13.09.2017

[url=http://clomid50mg.pro/]clomid 50 mg[/url]

Odpowiedz
BillydawDodane: 13.09.2017

[url=http://colchicine.mba/]colchicine[/url] [url=http://buydiclofenac.shop/]buy diclofenac[/url]

Odpowiedz
AaronjetDodane: 13.09.2017

[url=http://clonidine.fail/]clonidine[/url] [url=http://zithromaxonline.pro/]generic zithromax azithromycin[/url] [url=http://methotrexate.schule/]methotrexate[/url]

Odpowiedz
AaronjetDodane: 13.09.2017

[url=http://buyinderal.shop/]inderal la 80[/url] [url=http://azithromycin.fail/]recommended reading[/url] [url=http://buy-abilify.reisen/]generic for abilify[/url]

Odpowiedz
StewartkekDodane: 13.09.2017

[url=http://genericcelexa.pro/]celexa[/url] [url=http://buyindocin.shop/]buy indocin[/url] [url=http://buy-cephalexin.work/]cephalexin[/url] [url=http://clomid50mg.pro/]clomid 50 mg[/url]

Odpowiedz
BillydawDodane: 14.09.2017

[url=http://tetracycline.fund/]tetracycline[/url] [url=http://viagra-soft.shop/]read this[/url] [url=http://genericlasix.pro/]lasix tablet[/url] [url=http://buyantabuse.reisen/]antabuse[/url]

Odpowiedz
AaronjetDodane: 14.09.2017

[url=http://tamoxifen.systems/]tamoxifen tablets[/url] [url=http://buy-cytotec.reisen/]cytotec[/url] [url=http://buyprednisolone.store/]buy prednisolone[/url]

Odpowiedz

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ