12.11.2012 Redakcja ,

Wino i jedzenie: gęś z kapustą

 


Gęś z kapustą kiszoną | fot. ChilliBite.pl
 

Sezon na gęsinę trwa. Proponujemy gęś pieczoną w całości faszerowaną kapustą kiszoną, podawaną z suszonymi śliwkami i sypką kaszą gryczaną. To klasyka polskich smaków, niełatwa jeśli idzie o zestawianie z winem. Oto sugestie redaktorów Magazynu WINO: Ewy Wieleżyńskiej (EW), Ewy Rybak (ER) oraz Tomasza Prange-Barczyńskiego (TPB). 

EW: Trudna gęś, bo jest i kwaśna kapusta, i słodka śliwka, i dosyć sucha z natury kasza. W zasadzie ze względu na kwas i białe wino w przepisie, poszłabym w wino białe. Idealny byłby nasz tegoroczny srebrny medal Els Bassots od Escoda Sanahuja - chenin blanc, w którym jest i kwas i dojrzałe śliwkowe aromaty i wystarczająca soczystość do popijania kaszy. Niezły byłby alzacki riesling łączący kwasowość i cukier resztkowy.Z czerwonych myślę, że najlepsze byłoby pinot noir, w którym jest sporo owocu, ale też i kwasu. Kwas jest koniecznym elementem wina w połączeniu z tym daniem.

ER: Ze względu na mieszankę kwasu i słodyczy, o której już wspomniała Ewa Wieleżyńska, sięgnęłabym po wino, które także łączy w sobie te smaki: riesling mozelski, w którym jest i dobra kwasowość, i odpowiedni cukier resztkowy, i który jest dla kapusty zawsze dobrym kompanem. Ewentualnie gewurztraminer.

TPB: Gęś gości w naszym domu co roku 11 listopada i jest, jak przystało na Święto Niepodległości, polska. Świetego Marcina to jednak także nasz domowy dzień wina węgierskiego, dlatego do gęsi pijamy kékfrankosze (z Egeru, Villány, Sopronu), egerskie i szekszardzkie bikavéry oraz egerskie pinot noiry. Do proponowanego przepisu będą jak znalazł.

 Przepis na pieczoną gęś znajdziecie na blogu ChilliBite.pl

(er)

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Wino w kuchni

Felietony Tadeusza Pióro | Sery, oliwy i inne smakołyki | Warsztaty kulinarne Felietony Tadeusza Pióro | Sery, oliwy i inne smakołyki | Warsztaty kulinarne

Artykuł
Paweł Oszczyk. Dlaczego zostałem kucharzem?

Z Pawłem Oszczykiem, szefem kuchni w restauracji warszawskiego hotelu Le Régina, jednym z najbardziej nowatorskich kucharzy w Polsce, rozmawia Tomasz Prange-Barczyński Magazyn WINO: Czy pamiętasz pierwszą przygotowaną przez siebie potrawę? Paweł Oszczyk: Pierwsze kroki w kuchni stawiałem dość wcześnie. Gdy miałem 6 lat, do osiągnięć zaliczały się samodzielnie przygotowany kisiel... więcej »

Artykuł
Carmenère do curry?

Chilijska agencja Wines of Chile rozpoczęła nową kampanię promocyjną, której celem ma być przekonanie miłośników kuchni hinduskiej, a zwłaszcza hinduskich wersji curry, że wina robione z dużym udziałem gron odmiany carmenère znakomicie łączą się z tym typem kuchni. Curry stwarzało dotąd sporo problemów przy doborze odpowiedniego wina, zwłaszcza jeśli rzecz... więcej »

Artykuł
Czas gęsi

Już ponad 100 polskich restauracji serwuje w okolicach Świętego Marcina menu oparte na gęsinie. Tradycja jednak wraca?

Artykuł
ABC szampana 5. Kulinarne przyjaźnie szampana

To mógłby być najkrótszy artykuł cyklu o szampanie. Wystarczyłoby w końcu napisać, że szampan pasuje niemal do wszystkiego. Dzień był listopadowy, dżdżysty i przenikliwie chłodny. W dodatku wcale nie w Szampanii, a na zachodnim skraju Panonii, kilka kilometrów od jeziora Nezyderskiego. Byliśmy po długiej, porannej degustacji burgenlandzkich win i kiedy pani domu... więcej »

Artykuł
List do rzeźnika

Czy Wasz rzeźnik także prosi o email w sprawie smaku sprzedanego steka? Ten z Montalcino tak.  

Komentarze (1)

Mario CrostaDodane: 12.11.2012

Zdecydowanie Tokaje z opoznionego zbioru, Harslevelu czy Furmint "late harvest". Tez polskie wina wytwarzane metoda ice-wine.

Odpowiedz

Kalendarium imprez
02.12

So

Festiwal Wina Bachanalia

Zamek Ryn, pl. Wolności 2, Ryn

Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ