23.12.2012 Dominika Wojniak ,

Zbiory 2012 w Europie - część I

Mała ilość winogron i dużo pracy w winnicach – tak podsumowuje tegoroczne zbiory Wine Spectator. Serwis zamieścił raport dotyczący kilku kluczowych krajów winiarskich Europy. Przedstawiamy najważniejsze wnioski.


Austria
Plusy: Ciepła letnia pogoda i suche warunki podczas zbioru.

Minusy: Majowy mróz ograniczył plony o jedną trzecią w kluczowych regionach.

Wnioski: Zbiory dały niewielkie, ale wysokiej jakości owoce. Grona wykazują umiarkowaną kwasowość. Najlepsze wyniki - riesling. Grüner veltliner zaliczył największe straty.

Opinie: Willi Klinger (Austrian Wine Marketing Board) – Tegoroczne wina, z ich zapachem i gęstością, zapowiadają się znakomicie. Fred Loimer (producent z Kamptal) – Rok podobny do 2010, ale o wiele lepszej jakości grona, szczególnie na podstawowych poziomach. Stan winogron i analiza soku perfekcyjne. Wina są czyste i mają bardzo dobrą równowagę.

Niemcy
Plusy: Ciepła i sucha pogoda w czasie zbiorów pozwoliła gronom dłużej dojrzewać.

Minusy: Okres przed zbiorami przyniósł trudne warunki pogodowe, chłodniejsze niż normalnie temperatury i wysoką wilgotność.

Wnioski: To był trudny rok dla niemieckich winiarzy, z zimną, deszczową pogodą, mniejszą wydajnością i chorobami. Obiecujące grona - riesling.

Opinie: Nik Weis (St.-Urbans-Hof) – Okres wegetacji wymagał dużo uwagi, opieki i ciężkiej pracy w winnicach. Była ona intensywniejsza niż zazwyczaj, bo często przebieraliśmy kiście i zrywaliśmy pojedyncze grona poparzone w czasie letnich upałów lub zaatakowane przez pleśń.

Portugalia
Plusy: Bardzo niskie plony w dolinie rzeki Douro oznaczają skoncentrowane wina.

Minusy: Ekstremalne warunki klimatyczne (przewlekła susza i gradobicie w Pinhão) ograniczyły plony o 40 proc. w niektórych wiodących podregionach.

Wnioski: Winiarze z Douro są zadowoleni z jakości owoców, mimo bardzo niskich plonów. Obiecujące winogrona - touriga nacional, touriga franca, tinta barroca, tinta roriz.

Opinie: Paul Symington (dom Symington) – Winogrona w Douro były w pięknym stanie. Drobne grona dały doskonały kolor i smak, w efekcie moszcz wyglądał zachwycająco. Wczesne degustacje potwierdzają znaczną kwasowość i świeżość. Ten rok był znakomitym przykładem, który pokazał jak nasze krzewy radzą sobie ze suszą.

Hiszpania
Plusy: Gorące, suche warunki w całym kraju zmniejszyły ryzyko choroby i skoncentrowały grona.

Minusy: Bardzo małe zbiory efektem długiej suszy. Bez odpowiedniej troski podczas produkcji, wina mogą być ubogie w kwasowość.

Wnioski: Susza, która rozpoczęła się w 2011 roku, przeciągnęła się na cały 2012. Gorąca pogoda przyniosła wczesne zbiory i małe plony w regionie La Rioja. Specjaliści szacują, że to najmniejsze zbiory od 1945 roku. Plony są mniejsze nawet o 40 proc. niż zwykle. W kraju pogrążonym recesją to bolesna informacja dla małych producentów i tych, którzy ich wina sprzedają na rynku hurtowym. Obiecujące winogrona - albariño i godello. Szczep wymagający szczególnej uwagi przy produkcji to tempranillo.

(na podstawie winespectator.com)

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Filoksera w natarciu

Złowieszcza mszyca, która w drugiej połowie XIX wieku zniszczyła większość winnic w Europie, powraca tym razem w Australii. Na początku grudnia filokserę odkryto na korzeniach krzewów w jednej z winnic w okolicach Coldstream, w słynnej dolinie Yarra na przedmieściach Melbourne. Tymczasem w regionie tym aż 70 proc. winnej latorośli rośnie bez amerykańskich podkładek,... więcej »

Artykuł
Internetowy boom winiarski

20 mln euro – tyle w 2006 r. wyniosły obroty najbardziej bodaj znanego portalu internetowego zajmującego się handlem winem – 1855.com. W porównaniu z rokiem 2005 były wyższe o 50 proc. Publikacja tych danych wiąże się z wejściem firmy na francuską giełdę. Stało się to tuż przed świętami. Akcje firmy zostały sprzedane kilku funduszom inwestycyjnym, dzięki czemu ich... więcej »

Artykuł
Le Pen – kusiciel winiarzy

Przygotowujący się do kolejnej batalii o fotel prezydenta Francji przywódca skrajnej prawicy Jean-Marie Le Pen odwiedził winiarzy podczas targów sprzętu winiarskiego Vinitech w Loupiac (Bordeaux). Le Pen, tak jak w poprzednich latach prezydent Jacques Chirac, odwiedził wszystkie stoiska i spotkał się z gorącym przyjęciem wielu winiarzy, a producent Pierre Poignet oświadczył... więcej »

Artykuł
Willi Klinger przejmuje schedę

Doskonale znany w Polsce (przede wszystkim z reprezentowania win Angelo Gai) Willi Klinger objął najważniejsze stanowisko w świecie promocji win austriackich. Klinger, syn restauratora z Górnej Austrii, jeden ze współtwórców potęgi sieci sklepów Wein & Co., znanej spółdzielni winiarskiej Freie Weingärtner Wachau, a potem przez pięć lat... więcej »

Artykuł
Nie wierzcie w medale!

Skandal w Nowej Zelandii. Nowozelandzki winiarz Brent Marris z Wither Hills zrezygnował ze stanowiska szefa winiarskiego jury linii lotniczych Air New Zealand, po tym jak podczas konkursu winiarskiego jeden z sędziów odkrył, że wino Wither Hills podane do degustacji różni się istotnie (oczywiście na korzyść) od tego, które pod identyczną etykietą sprzedawane jest... więcej »

Artykuł
Vincor na zimowej olimpiadzie w Vancouver

Vincor International, największy producent wina w Kanadzie i czwarty co do wielkości w Ameryce Północnej, będzie oficjalnym dostawcą wina podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 r., które odbędą się w Vancouver. Kontrakt wart jest 3 mln dolarów, a dodatkowe pieniądze firma zarobi dzięki możliwości wystawienia się także podczas letnich igrzysk – w 2008 w... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ