20.11.2008

Nie wierzcie w medale!

Skandal w Nowej Zelandii. Nowozelandzki winiarz Brent Marris z Wither Hills zrezygnował ze stanowiska szefa winiarskiego jury linii lotniczych Air New Zealand, po tym jak podczas konkursu winiarskiego jeden z sędziów odkrył, że wino Wither Hills podane do degustacji różni się istotnie (oczywiście na korzyść) od tego, które pod identyczną etykietą sprzedawane jest w supermarketach. Obie próbki – z konkursu i ze sklepu – oddano do laboratorium, w którym stwierdzono istotne różnice w poziomie alkoholu, cukru i kwasowości. Naukowcy stwierdzili wprost, że mieli do czynienia z zupełnie innymi winami. Z drugiej strony audyt w Wither Hills nie wykazał, by w winiarni zrobiono jakąkolwiek „cuvée dziennikarską”, jak nazywa się fałszywe próbki robione specjalnie na konkursy winiarskie. Sam Marris mówi, że z pewnością nie doszło do świadomego oszustwa. W otwartym liście na stronie internetowej twierdzi, że na konkurs trafiło wino z innej partii, butelkowanej wcześniej niż to, które pochodziło z supermarketu. Nowozelandzki „Herald” pisze: Marris nazywa to techniczną pomyłką, inni oszustwem. Brent Marris cztery lata temu sprzedał cenioną winiarnię Wither Hills firmie Lion Nathan za miliony nowozelandzkich dolarów, ale pozostaje tam winemakerem. (www.nzherald.co.nz)

Tekst ukazał się w numerze 25 (1/2007)

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Filoksera w natarciu

Złowieszcza mszyca, która w drugiej połowie XIX wieku zniszczyła większość winnic w Europie, powraca tym razem w Australii. Na początku grudnia filokserę odkryto na korzeniach krzewów w jednej z winnic w okolicach Coldstream, w słynnej dolinie Yarra na przedmieściach Melbourne. Tymczasem w regionie tym aż 70 proc. winnej latorośli rośnie bez amerykańskich podkładek,... więcej »

Artykuł
Internetowy boom winiarski

20 mln euro – tyle w 2006 r. wyniosły obroty najbardziej bodaj znanego portalu internetowego zajmującego się handlem winem – 1855.com. W porównaniu z rokiem 2005 były wyższe o 50 proc. Publikacja tych danych wiąże się z wejściem firmy na francuską giełdę. Stało się to tuż przed świętami. Akcje firmy zostały sprzedane kilku funduszom inwestycyjnym, dzięki czemu ich... więcej »

Artykuł
Le Pen – kusiciel winiarzy

Przygotowujący się do kolejnej batalii o fotel prezydenta Francji przywódca skrajnej prawicy Jean-Marie Le Pen odwiedził winiarzy podczas targów sprzętu winiarskiego Vinitech w Loupiac (Bordeaux). Le Pen, tak jak w poprzednich latach prezydent Jacques Chirac, odwiedził wszystkie stoiska i spotkał się z gorącym przyjęciem wielu winiarzy, a producent Pierre Poignet oświadczył... więcej »

Artykuł
Willi Klinger przejmuje schedę

Doskonale znany w Polsce (przede wszystkim z reprezentowania win Angelo Gai) Willi Klinger objął najważniejsze stanowisko w świecie promocji win austriackich. Klinger, syn restauratora z Górnej Austrii, jeden ze współtwórców potęgi sieci sklepów Wein & Co., znanej spółdzielni winiarskiej Freie Weingärtner Wachau, a potem przez pięć lat... więcej »

Artykuł
Vincor na zimowej olimpiadzie w Vancouver

Vincor International, największy producent wina w Kanadzie i czwarty co do wielkości w Ameryce Północnej, będzie oficjalnym dostawcą wina podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 r., które odbędą się w Vancouver. Kontrakt wart jest 3 mln dolarów, a dodatkowe pieniądze firma zarobi dzięki możliwości wystawienia się także podczas letnich igrzysk – w 2008 w... więcej »

Artykuł
Riesling na skali

International Riesling Foundation z siedzibą w Nowym Jorku zaproponowała, by butelki rieslinga na całym świecie nosiły oznaczenie słodyczy. Standardowa skala słodkich smaków ma ułatwić konsumentom zorientowanie się, z jakim typem rieslinga mają do czynienia. Przewidywane są oznaczenie: wytrawne, delikatnie wytrawne (off-dry), półwytrawne, półsłodkie i słodkie, być... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ