9.8.2013

Tropem polskich win

W Polsce miłośników enoturystyki przybywa proporcjonalnie do liczby winnic. A tych z roku na rok jest coraz więcej. 

W ewidencji Agencji Rynku Rolnego z 31 grudnia 2012 r. znajdowało się 37 producentów wina, którzy uprawiali winorośl na łącznej powierzchni 94 ha. W roku gospodarczym 2011/2012 wprowadzili oni do obrotu, czyli do legalnej sprzedaży, 294 hl wina. Szacuje się, że w kolejnym roku produkcja wina wyniesie 1474 hl. W tych statystykach bierze się jednak pod uwagę tylko tych producentów, którzy spełniają wymogi stawiane przez prawo i mogą sprzedawać swoje wyroby. A oprócz winnic zarejestrowanych w Agencji Rynku Rolnego istnieją setki innych. W wielu z nich ze względów formalnych wina kupić się nie da, ale można za to spróbować go w czasie zwiedzania.

Szacuje się, że wszystkich winnic w Polsce jest obecnie ponad 400. Które z nich zatem warto odwiedzić? W dalszej części artykułu znajdziecie przegląd miejsc, gdzie można nie tylko spróbować doskonałego wina i lokalnej kuchni, lecz także zatrzymać się na dłużej.

 

Czytaj dalej na www.podroze.gazeta.pl

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Piwo i wino wrócą na dworce? Ministerstwo Transportu jest przychylne

Jest szansa, że na dworcach kolejowych kupimy niskoprocentowy alkohol. Resort transportu jest przychylny zmianom, które zaproponował Michał Jaros, wrocławski poseł PO - czytamy w "Gazecie Wyborczej".Powód aktywności posła? Brak najemców lokali na 12 największych, wyremontowanych dworcach w kraju, w tym we Wrocławiu. - Nikt nie zaryzykuje prowadzenia restauracji ze... więcej »

Artykuł
Jan-Willem van der Hek z Holandi zwycięzcą Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup Poland 2014

Tegoroczne Mistrzostwa Sommelierów miały zasięg międzynarodowy. Organizowany pod patronatem tytularnym Châteaux & Domaines Castel konkurs odbył się w miniony weekend w warszawskim Regent Hotel. O prestiżowy tytuł Mistrza rywalizowało szesnastu kandydatów z dziewięciu krajów europejskich, w tym z Polski, Holandii, Czech i  Szwecji.... więcej »

Artykuł
Turyści rozpoczęli zwiedzanie winnic w Małopolsce

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem turystów. Do winnicy zjechały całe rodziny, które wysłuchały prelekcji wygłoszonej przez Wojciecha Bosaka, projektanta wielu winnic i uznanego eksperta piszącego o winie. Potem zwiedzano... więcej »

Artykuł
Best Fly Bar - wino na lotnisku w Modlinie

To kolejny po kawiarniach, restauracjach i grillu z ogródkiem letnim (przed terminalem) punkt gastronomiczny na lotnisku w Modlinie. Tym razem przed lotem lub w oczekiwaniu na przylatujących pasażerów będzie można w części ogólnodostępnej terminalu (na antresoli nad wejściem od strony odlotów) napić się wina oraz zjeść np. wineburgera. - Wiele czasu spędziliśmy... więcej »

Artykuł
Małopolskie winnice latem cieszyły się powodzeniem u turystów

Ponad 500 osób wzięło udział w ciągu lata w drugiej edycji Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Swoje podwoje otworzyło dla zwiedzających sześć gospodarstw, które można było zwiedzać oraz degustować ich produkty. Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się... więcej »

Artykuł
Gdzie na weekend majowy? Do Wachau!

Już po raz kolejny w najbardziej znanym regionie winiarskim Austrii, w naddunajskim Wachau, odbędzie się Wachauer Weinfrühling, czyli Winiarska Wiosna Wachau. 1 i 2 maja w godzinach 10-18 ponad stu członków zrzeszenia Vinea Wachau otworzy swe winiarnie dla winomanów by zaprezentować swe najnowsze wina, w tym smaragdy (najwyższa kategoria jakościowa win z Wachau),... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ