18.9.2013 Ewa Wieleżyńska ,

Pauillac: Synonim medoka

Pauillac to najbardziej bordoska z bordoskich apelacji, dla wielu synonim medoka. Nie bez wpływu zapewne jest tu świadość, że gmina cieszy się aż trzema premiers crus: Lafite, Latour i Mouton, a oprócz tego osiemnastoma sklasyfikowanymi zamkami.

Pauillac leży między Saint-Estèphe a Saint-Julien. Na północ od miasta Pauillac w stronę granicy z Saint-Estèphe winnice mają wyższe położenie, a warstwa żwirów, która spoczywa na piaskowych marglach i wapieniach, jest bardzo gruba. W tej części leżą konkurujące ze sobą od wieków posiadłości Rothschildów: Lafite i Mouton, szybujące ostatnio w górę cinquième cru Pontet-Canet, a także uznane, niegdyś klasyfikowane jako cru bourgeois Pibran. Na południe od Pauillac w stronę Saint-Julien żwirów jest trochę mniej, więcej natomiast gliny. Dużą rolę w tej części Pauillac odgrywa bliskość Żyrondy. „Najlepsze winnice patrzą na rzekę”, jak się powiada. Takimi cieszy się Château Latour czy gwiazda ostatnich sezonów Lynch-Bages. W tej części apelacji znajdują się też Grand-Puy-Lacoste, obydwa Batailleys i obydwa Pichon.

Pauillac to królestwo caberneta, stanowi on 80 proc. upraw. Wina wsparte na tym szczepie z ich aromatami czarnej porzeczki, ołówkowego grafitu, cedru, pudełka po cygarach i z akcentem ziołowości uosabiają to, co zwykło się uważać za archetypowe bordeaux. Mięsiste, masywne i nieco surowe za młodu nabierają głębi, przestronności i miękkości wraz z wiekiem. Uchodzą za najbardziej skondensowane, intensywne i długowieczne medoki.

Bytem zupełnie osobnym na tle niewzruszonego bogactwa bordoskich zamków jest portowe miasteczko Pauillac – brudne, obdrapane i wielokolorowe; pulsujące leniwym i lekko buzującym agresją bezrobotnym życiem, z papierosem w ustach i butelką piwa w ręce. Noga właścicieli zamków raczej tutaj nie staje.

Warto przeczytać

Artykuł
Place de Bordeaux: jedyny taki plac

System sprzedaży win bordoskich wydaje się na pozór archaiczny i skostniały. Jego zręby powstały jeszcze w średniowieczu, a mimo to właściciele châteaux, pośrednicy i kupcy utrzymują go przy życiu. Powód jest prosty: bez względu na krytykę Place de Bordeaux działa. Model wydaje się prosty – producenci wina w Bordeaux nie zaprzątają sobie głowy wyszukiwaniem... więcej »

Artykuł
Margaux: zwiewność i plusz

Wino to cechuje fantastyczna jakość aromatów, jedwabistość i nieodparty urok, magiczna zdolność bycia jednocześnie kruchym i intensywnym, gotowym do picia za młodu i długowiecznym, intelektualnym i hedonistycznym. (Oz Clarke) Mówimy: Margaux, myślimy: elegancja. Chyba żadne z medokańskich win nie mają tak jasnego wizerunku jak te z Margaux. Kojarzą się z delikatnością,... więcej »

Artykuł
Haut-Médoc - intrygujące peryferia

Świat wielkich châteaux z Margaux, Saint-Julien, Pauillac czy Saint-Estèphe jest bez wątpienia fascynujący, ale nie oszukujmy się – przynajmniej od dekady to w dużej mierze zabawa dla bardzo bogatych chłopaków (coraz częściej o skośnych oczach). Nie oznacza to jednak, że porządne médoki przestały być dostępne dla „normalnych” winomanów... więcej »

Artykuł
Denis Dubourdieu: Ręka dobrego jeźdźca

Profesor Denis Dubourdieu to, obok Michela Rollanda oraz Jacques’a i Erika Boissenot, najbardziej gorące nazwisko wśród bordoskich konsultantów. Doradza m.in. w Doisy Daëne i Cheval Blanc. O modzie, technice, winach naturalnych i medokańskiej tożsamości rozmawia z nim Marek Bieńczyk. Podczas ostatniej wizyty w Medoku uderzyła nas wiara producentów w... więcej »

Artykuł
Perełki w korporacyjnym oceanie

Lotnisko Merignac pod Bordeaux. Późna wiosna 2012 r. Przyleciałem nad Żyrondę spotkać się z dziedziczką fortuny rodu Castel, najpotężniejszej winiarskiej rodziny w Europie (i przy okazji w Afryce), trzeciej największej na świecie. W walizce ciemny garnitur na wszelki wypadek. Za bramką wypatruję nobliwej kobiety w średnim wieku, koniecznie w kostiumie od Diora. Może Chanel,... więcej »

Artykuł
Niedoceniany Stefek

Saint-Estèphe to najbardziej wysunięta na północ i najbardziej wydajna pod względem produkcji gmina spośród czterech słynnych apelacji Haut-Médoc. Gleby są tu bardzo zróżnicowane. Na południowo-wschodnim krańcu występują żwiry na twardym podłożu z piaskowca obfitującego w żelazo (nieco podobne ma Pauillac). Jednak im bardziej na zachód i... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ