25.9.2013 Aleksandra Gruszka ,

Czy skaza korkowa pachnie?

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace twierdzą, że substancja chemiczna odpowiedzialna za chorobę korkową wina, TCA (trójchloroanizol), nie zmienia w istocie jego zapachu, a po prostu zaburza działanie zmysłu węchu. Przypomnijmy, że wino korkowe rozpoznaje się po nieprzyjemnym zapachu mokrej tektury czy zatęchłej piwnicy.

Badania przeprowadzone pod przewodnictwem prof. Hiroko Takeuchi (opublikowane online przez Proceedings of the National Academy of Sciences in the US) wskazują, że problemem jest nie sam zapach TCA, a raczej jego negatywny wpływ na działanie receptorów węchowych. Projekt obejmował analizę sposobu, w jaki receptory węchowe ludzi i traszek reagują na TCA. Okazało się, że substancja znacznie zmniejsza zdolność nosów badanych do odczuwania zapachów, przy czym u traszek udało się wskazać mechanizm, który za to odpowiada. Zapach mokrej tektury, sierści czy piwnicy jest więc być może tylko złudzeniem węchowym, któremu ulegają odurzone TCA receptory węchowe. Badacze przyznają, że wyciąganie z ich badań definitywnych wniosków dotyczących działania TCA na ludzki węch jest przedwczesne: nie mają pewności, czy zbadali wszystkie rodzaje receptorów węchowych u traszki, do tego receptory te różnią się nieco pod względem genetycznym od receptorów węchu u ssaków.

Zdaniem autorów badań zakłócanie przez TCA działania receptorów węchowych można wykorzystać do produkcji środków tłumiących nieprzyjemne zapachy.

Więcej na ten temat w Magazynie WINO 64 (4/2013)

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Czerwone win zapobiega próchnicy?

Takiego zdania są naukowcy z Instituto de Investigación en Ciencias de la Alimentación (CIAL) w Madrycie oraz Center of Dental Medicine Uniwersytetu w Zurychu.Wyniki badań międzynarodowego grona ekspertów zostały opublikowane w kwietniowym numerze „Journal Journal of Agricultural and Food Chemistry". Badacze postanowili sprawdzić, czy informacje o tym, że... więcej »

Artykuł
Kilka kieliszków wina tygodniowo chroni serce i... umysł

Badania hiszpańskich naukowców wskazują, że spożywanie umiarkowanej ilości alkoholu, a zwłaszcza wina, może mieć doskonałe efekty zdrowotne, a także zmniejszać ryzyko depresji. Ryzyko, że osoby w wieku 55-80 lat, które konsumują od dwóch do siedmiu niewielkich szklanek wina tygodniowo, zapadną na depresję, jest mniejsze o 32 proc. w porównaniu do osób... więcej »

Artykuł
Plaga muszki owocowej zagrożeniem dla winnic we Włoszech

Winnice w Veneto i w Trydencie mierzą się z nowym zagrożeniem – plagą japońskiej muszki owocówki. Tegoroczne winobranie w regionie komplikuje się. Drosophila suzukii, bo o niej mowa, pochodzi z Japonii i dobrze czuje się w chłodnym, wilgotnym klimacie typowym dla regionu. W przeciwieństwie do większości muszek owocowych, które żerują na podgniłych owocach, Drosophilia... więcej »

Artykuł
Węgry: zatrute wino dla złodziei

Przed sądem na Węgrzech stanie mężczyzna, który zastawił na złodziei pułapkę w postaci butelek z zatrutym winem. Winiarz przyznał się, że dodał do trunku płynu do chłodnic, żeby - jak mówił - "dać nauczkę" rabusiom, którzy regularnie okradali jego piwnicę. Dla 30-letniego złodzieja grabież skończyła się tragicznie. Po wypiciu zatrutego wina trafił do szpitala, gdzie... więcej »

Artykuł
WinePod: zrób sobie wino

Jeżeli kiedyś marzyliście o tym, żeby zostać winiarzem i robić własne wina w warunkach domowych – jest na to nowy sposób. Wine Pod – co to takiego i jak się tego używa? Prototyp Wine Poda został stworzony w 2005 roku przez Grega Snella oraz dr Vlada Friera z San Jose w Kalifornii. Opracowali oni sprzęt, w którym bez żadnych problemów można produkować... więcej »

Artykuł
Nowa Zelandia chce być pionierem w sprzedaży win light

Rozwijający się rynek dla win o niższej zawartości alkoholu oraz o niższej zawartości kalorii zachęca producentów do inwestowania. Światowym liderem w produkcji win dla osób dbających o linię postanowiła zostać Nowa Zelandia. Patrząc spragnionym okiem na rozwijający się rynek win light, rząd Nowej Zelandii zdecydował przeznaczyć równowartość około 5 mln euro na... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ