Wino w Austrii: Trudne warunki pogodowe podczas kwitnienia mogą zmniejszyć tegoroczne zbiory

Trudne warunki pogodowe podczas okresu kwitnienia, susza oraz wysoka temperatura podczas wegetacji, prawdopodobnie już czwarty rok z rzędu spowodują niezadowalające zbiory austriackich winogron. Austriacy szacują tegoroczną produkcję na 240 mln l. wina. Jednak w związku z niezwykle wysoką wakacyjną temperaturą oraz deszczowym końcem sierpnia proces dojrzewania gron uległ przyspieszeniu i podobnie jak w zeszłym roku nie powinno być problemów z odpowiednią ich dojrzałością podczas zbiorów.

Początek sezonu wegetacji nastąpił w tym roku stosunkowo późno, a warunki w okresie kwitnienia były raczej niekorzystne, jednak nie spowodowało to znacznych opóźnień terminu zbiorów – zima w tym roku była wyjątkowo mokra, więc gleba zgromadziła wystarczające zapasy wilgoci, dodatkowo lato było upalne, co pozwoliło winoroślom nadrobić stracony wiosną czas.

Jedynie wiele młodych winnic, z płytką, przepuszczalną glebą bardzo ucierpiało z powodu długich letnich upałów i suszy. Na szczęście opad deszczu w ostatnich dniach sierpnia zagwarantował szybki proces dojrzewania.
Drastyczne zmiany pogody podczas okresu kwitnienia – najpierw upał, później nagłe ochłodzenie, wilgoć – miały negatywny wpływ na metabolizm gron, powodując opad młodych owoców, zwany coulure. Problem ten zaobserwowano w najważniejszej odmianie Austrii - grüner veltliner. Dotknął on zwłaszcza regiony położone wzdłuż Dunaju – Wachau, Kremstal oraz Kamptal, a nawet części Wienviertel. Jest to jeden z powodów przewidywanych w tym roku mniejszych zbiorów.

Oprócz tego duże szkody austriackim winnicom wyrządził grad, który dotknął w tym roku ok. 2,500 hektarów (1,200 ha w Dolnej Austrii, 1,100 ha w Burgenlandzie oraz 200 ha w Styrii), powodując szkody szacowane na około 5 milionów euro.

Na szczęście (w nieszczęściu) mróz nie spowodował w tym roku żadnych poważniejszych szkód – zwłaszcza w porównaniu z zeszłorocznymi przymrozkami.

 

Źródło:www.austrianwine.com

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Austria 2010: rok pełen wyzwań

Od Susanne Staggl z Österreich Wein Marketing otrzymaliśmy wstępne podsumowanie rocznika 2010 w Austrii, w tym opis pogody i wstępną ocenę win. Kapryśna pogoda wystawiła na próbę umiejętności austriackich winiarzy. Zimą temperatury wahały się tu od bardzo niskich do niemal wiosennych w lutym, by znów spaść w marcu. Wiosną winnice nawiedziły ulewne deszcze i burze,... więcej »

Artykuł
Josef Pöckl nie żyje

W środę 19 stycznia zmarł Josef Pöckl, wybitny austriacki winiarz z Mönchhof w Burgenlandzie. Znająca go doskonale austriacka dziennikarka Luzia Schrampf tak nam o nim opowiedziała: Josef Pöckl zmarł na raka trzustki. Ze zdiagnozowanej kilka lat temu choroby nie czynił tajemnicy, jeden z austriackich dzienników opublikował rozmowę z nim przeprowadzoną, w której... więcej »

Artykuł
Akt bezmyślnego wandalizmu

W numerze 4/2010 pisaliśmy o pochodzeniu odmiany grüner veltliner i o niedawnym odkryciu „ojca” tej najważniejszej w Austrii białej odmiany winorośli („matką” był traminer). Przypomnijmy, że znany był tylko jeden zachowany egzemplarz tego przodka veltlinera, rósł w lesie nieopodal St Georgen w masywie Leithaberg w Burgenlandzie. Niestety czas przeszły... więcej »

Artykuł
Zmarł Josef Jamek

Kilka dni temu w wieku 92 lat zmarł Josef Jamek, który odegrał duża rolę w rozwoju austriackiego winiarstwa i był jednym z twórców potęgi regionu winiarskiego Wachau. Zaraz po II wojnie światowej zaangażował się w obronę Wachau przed budową hydroelektrowni, której tama miała spiętrzyć wody Dunaju zalewając winnice. Po przejęciu założonej przez ojca w roku... więcej »

Artykuł
Przodek żyje!

Możemy odetchnąć z ulgą. Jak donosi portal www.wein-plus.com, poważnie uszkodzony w zimie przez wandala (pisaliśmy o tym w lutym) jedyny znany dziś stary krzew odmiany, która jest ojcem grünera veltlinera, żyje i wypuścił liście. Opiekujące się nim stowarzyszenie poinformowało jednocześnie, że rośnie już ponad 200 winorośli, otrzymanych poprzez zaszczepienie na podkładkach... więcej »

Artykuł
Château d’Yquem 1811 najdroższym białym winem świata

Kolejna informacja o rekordowej cenie butelki wina na kolejnej aukcji nie wzbudziłaby pewnie specjalnego zainteresowania, gdyby nie osoba nabywcy i motywy, które skłoniły go do wysupłania z kieszeni skromnej sumy 75 tys. funtów. Christian Vanneque mieszka dziś na Bali, gdzie jest właścicielem baru winnego SIP i gdzie niebawem otworzy restaurację SIP Sunset Grill. 35 lat... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ