28.10.2013

Grand Prix Magazynu Wino 2013: Graševina Croatica


Gościem honorowym na kolacji galowej oraz degustacji Grand Prix Magazynu WINO 2013 będzie Graševina Croatica.

Graševina Croatica to stowarzyszenie kilkunastu producentów z kontynentalnej Chorwacji, których celem jest promocja najważniejszej w kraju, ale przecież także jednej z najważniejszych w całej Europie Środkowej odmian białej winorośli – graševiny właśnie.

Niektórzy znają ją lepiej jako welschriesling, olaszrizling czy laški rizling – najnowsza, fundamentalna dla ampelografii książka „Wine Grapes” Jancis Robinson, Julii Harding i José Vouillamoza (2012) za naczelną nazwę odmiany uznaje jednak graševinę: bo pochodzi z Mitteleuropy i nie ma nic wspólnego z rieslingiem (więcej o tym następnym numerze MW).

Zakładając dwa lata temu stowarzyszenie Graševina Croatica, Vlado Krauthaker, wybitny winiarz z Kutjewa w Slawonii miał jasny cel – przywrócić znaczenie tej niezwykłej odmianie, przede wszystkim w Chorwacji, gdzie jest najczęściej uprawianym szczepem winogron, ale też na świecie.

Krauthakerowi udało się jeszcze jedno – stworzyć zaczątek organizacji, która zrzeszać będzie nie tylko producentów graševiny, ale po prostu wybitnych winiarzy, którzy będą w stanie przekazać światu wiadomość na temat wielkich win z Chorwacji.

Na naszej gali będziemy mieli honor gościć następujących producentów: Krauthaker, Andžić, Galić, Zdjelarević, Orahovica, Misna Vina, Belje, Kalazić, Antunović, Iločki Podrumi oraz Ivan Buhač.

Zarejestruj się na degustację Grand Prix Magazynu WINO

 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2013: Blog roku - ogłoszenie listy finalistów

Z przyjemnoscią ogłaszamy, że w drodze żywej dyskusji w gronie redakcji, wyłonilismy dziesięć blogów, które przechodzą do fazy głosowania. Blogi poddamy pod ocenę Czytelników z dniem 11 października 2013. lampkawina.com dotrzechdych.pl enofaza.pl winniczek.eu winnetradycje.wordpress.com blurppp.com mariuszboguszewski.blogspot.com bliskotokaju.pl bialenadczerwonym... więcej »

Artykuł
Blog Roku 2013 - głosowanie

Oddaj głos na ulubiony polski blog winiarski! Oto lista finalistów: lampkawina.com (nr 1) dotrzechdych.pl (nr 2) enofaza.pl (nr 3) winniczek.eu (nr 4) winnetradycje.wordpress.com (nr 5) blurppp.com (nr 6) mariuszboguszewski.blogspot.com (nr 7) bliskotokaju.pl (nr 8) bialenadczerwonym.blogspot.com (nr 9) jakubmalecki.com (nr 10)... więcej »

Artykuł
Gala Grand Prix 2013: Robert Mondavi

Gdyby żył, 18 czerwca tego roku skończyłby sto lat. I choć niedługo przed śmiercią sprzedał swą legendarną winiarnię w Napa Valley, jego nazwisko wciąż wzbudza dreszcz emocji wśród winomanów na całym świecie. Z okazji 100-lecia urodzin Roberta Mondaviego, 8 i 9 listopada będziemy gościć w czasie Gali Grand Prix Magazynu Wino Markusa Volka, ze słynnej winiarni w Oakville... więcej »

Artykuł
Gala Grand Prix 2013: Jermann

Gościem na tegorocznej Gali Grand Prix Magazynu WINO będzie czołowy producent z Friuli-Wenecji Julijskiej, wielokrotnie nagradzany wyróżnieniem Due i Tre Bicchieri przez najważniejszy włoski przewodnik po winach – Gambero Rosso (m.in. Tre Bicchieri w 2013 za Capo Martino – kupaż tocai friulano, ribolla gialla, istriana i picolit). Anton Jermann – założyciel... więcej »

Artykuł
Gala Grand Prix 2013: Castel

W trakcie Grand Prix Magazynu WINO 2013 będziemy gościć po raz kolejny przedstawicieli największej rodziny winiarskiej Francji, Castel, która zaprezentuje wina ze swych najlepszych posiadłości w Bordeaux. W 1949 r. dziewięcioro braci i sióstr Castel założyło firmę kupiecką produkującą wino i handlującą nim. W ciągu z górą sześćdziesięciu lat rodzina zbudowała... więcej »

Artykuł
Gala Grand Prix 2013: Domaine François Villard

Domaine François Villard - kolejny gość Grand Prix Magazynu Wino 2013 - to niewielki producent z północnej części Doliny Rodanu, posiadający także kilka hektarów winnic w Cote-Rotie oraz St. Joseph.  Filozofią François Villard jest dbałość o jak najlepszą dojrzałość owoców w chłodniejszym klimacie północnego Rodanu. Z ręcznie... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ