11.11.2013 Andrzej Daszkiewicz ,

Grand Prix 2013 Człowiek Roku: Michael Moosbrugger

Michael Moosbrugger pochodzi z Vorarlbergu w zachodniej Austrii, gdzie winnic właściwie nie ma. Początkowo miał pracować w branży hotelarskiej – po przedwczesnej śmierci ojca prowadził nawet rodzinny hotel „Post” w Lech am Arlberg. Podczas praktyk, tak w Austrii jak i za granicą, zainteresował się jednak winem i już z winiarskiej drogi nie zawrócił. Praktykował w winiarniach w Szwajcarii i Austrii (Salomon i Jamek), a w roku 1996, gdy miał 30 lat, dowiedział się, że mnisi z historycznego klasztoru Schloss Gobelsburg szukają dzierżawcy dla swych nieco zaniedbanych winnic. Wraz z Willim Bründlmayerem, czołowym winiarzem z Kamptal, wynajął te winnice oraz klasztorną winiarnię i od tej pory, z pomocą żony Evy, wywindował wina ze Schloss Gobelsburg na absolutny szczyt nie tylko austriackiego winiarstwa.

Nie stroni przed nowoczesną technologią, potrafił jednak w twórczy sposób wykorzystać metody osadzone w tradycji XIX wieku. Dwa czołowe wina Schloss Gobelsburg: riesling i grüner veltliner z serii Tradition fermentują i dojrzewają jak 200 lat temu – w dużych kadziach drewnianych (z lokalnego dębu!), przy minimalnej interwencji winiarza. Połączenie tradycji z nowoczesnością, a także niezmienna perfekcja wykonania oczarowały nas już dawno i właściwie to – w połączeniu z fantastyczną jakością win, zwłaszcza w ostatnich, często niełatwych rocznikach, co roku prezentowanych w Warszawie osobiście przez Michaela lub Evę podczas wiosennych degustacji win austriackich – wystarczyłoby w naszym mniemaniu, by uzasadnić przyznanie mu naszego wyróżnienia. Jest jednak inny obszar działalności Michaela, na który chcielibyśmy też zwrócić uwagę.

Na początku lat 1990. grupa siedmiu producentów wina nad Dunajem, prowadzona wówczas m.in. przez wspomnianego już Bründlmayera, postawiła sobie ambitny plan klasyfikacji naddunajskich winnic – początkowo w regionach Kremstal i Kamptal, później także Traisental i Wagram. Utworzone wówczas przez nich zrzeszenie Österreichische Traditionsweingüter od roku 2007 bardzo skutecznie kierowane jest przez Michaela Moosbruggera i to za jego, trwającej cały czas, kadencji zakończono pierwszy etap prac. Od rocznika 2009 najlepsze rieslingi i veltlinery z – wówczas 50, dziś już 62 – najlepszych siedlisk z tych apelacji trafiają na rynek z oznaczeniem Erste Lage. Działalność stowarzyszenia, do którego należy dziś już 23 producentów, nie ogranicza się do obserwacji, analizy i selekcji najlepszych siedlisk, to także promocja i przede wszystkim edukacja, degustacje tak dla branży (dziennikarze, krytycy, sommelierzy), jak i dla szerokiej publiczności. Głębokie przekonanie o słuszności całego programu, merytoryczna kompetencja i niezwykła skromność Michaela Moosbruggera niewątpliwie walnie przyczyniły się do sukcesu całego przedsięwzięcia i dobrze rokują na przyszłość. Gdy kilka miesięcy temu mieliśmy okazję degustować w Austrii wszystkie wina ze świetnego, choć przecież bardzo trudnego rocznika 2012, opatrzone znakiem Erste Lage, stało się dla nas oczywiste, że musimy w tym roku tytuł Człowieka Roku Magazynu Wino przyznać Michaelowi Moosbruggerowi.

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix 2013 Polscy winiarze: Piotr Stopczyński i Pałac Mierzęcin

Dla mnie ta przygoda zaczęła się w upalny lipcowy dzień 2006 roku. Stojąc na decku żaglówki, na bezwietrznym Jeziorze Ryńskim, odebrałem telefon od nieznajomego. Facet deklarował, że jedzie właśnie do Kalifornii robić wino i może coś by o tym napisał. Niech jedzie, niech pisze – pomyślałem, po czym facet znikł. Objawił się po roku i już jako Nasz Człowiek w Napa zaczął... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu Wino 2013 przyznane!

Gdy w 2006 r. dyskutowaliśmy nad formułą tworzonego wtedy właśnie Grand Prix naszego pisma, przyświecała nam myśl, by w nagrodach specjalnych poświęcić szczególną uwagę Europie Środkowej. Czujemy się przecież częścią geograficzno-intelektualno-kulturowego obszaru, który zaczyna się w Polsce, a kończy z jednej strony nad brzegiem Morza Czarnego, z drugiej Adriatyku, z... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Importer Roku: Dom Szampana

W powieści Szczepana Twardocha pt. „Morfinaˮ jest zdanie, którym autor całkowicie mnie kupił. Idzie ono tak: Pijemy szampana, prawdziwego szampana, wśród złota i bąbelków pływają maleńkie strzępki drożdży jak plankton i okiem ostrym od kokainy widzisz jeden z nich, Kosteczku, jak zawija się i wiruje wstępującym ku powierzchni tańcem, potrącany unoszącymi się... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Blog Roku: Bliskotokaju.pl

Nagrodę Grand Prix Magazynu Wino dla blogu przyznajemy po raz pierwszy. Uważamy, że merytorycznym przygotowaniem, widoczną w każdej notce pasją oraz oryginalnością na tle wielu polskojęzycznych blogów wyróżnia się Gabriel Kurczewski i jego blog „Blisko Tokaju”. Upłynęło trochę czasu, odkąd o rodzącym się w Polsce zjawisku winiarskich blogów pisał na... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Promotor kultury wina: Wojciech Bosak

1. To jeden z prawdziwych weteranów pisania i mówienia o winie w Polsce, osoba bardzo zasłużona w krzewieniu i popularyzowaniu winiarskiej kultury w naszym kraju. Nie jest jednak człowiekiem wielbiącym flesze, prasowy zgiełk czy gwarne fora winiarskie. To raczej człowiek cienia, konsekwentnie wykonujący swe zadania w zaciszu Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie ma szczęście... więcej »

Artykuł
Austriackie puzzle (1)

Kremstal i Kamptal przez dekady pozostawały w cieniu swego wielkiego sąsiada, regionu Wachau. W ostatnich latach pojawiły się tu jednak prawdziwe winiarskie gwiazdy. Swoją podróż po winiarskiej Austrii rozpoczynam w Krems. Ta podróż zaczyna się na rozległym tarasie w opactwie Göttweig. Roztacza się stąd imponujący widok, dzięki któremu można zrozumieć klimatyczną... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ