Grand Prix 2013 Najlepsza karta win: restauracja Thai Thai

To nowa kategoria w naszym Grand Prix. Jeszcze kilka lat temu nie miała sensu – większość nawet bardzo dobrych restauracji bazowała na ofercie jednego importera, która, nawet jeśli ciekawa, była nużąco powtarzalna – widząc, jakie mają chianti classico, w ciemno można było zgadnąć, co będzie z Riojy czy Chablis.

Ta sytuacja zmieniła się, może nie diametralnie, ale wystarczająco, by te najlepsze karty win docenić. Zmieniła się w dużej mierze za sprawą – bezpośrednio: pokolenia młodych ambitnych sommelierów (by wymienić tylko Andrzeja Strzelczyka, Pawła Demianiuka, Pawła Białęckiego, Kamila Wojtasiaka czy ich nieco starszego kolegę Michała Jancika), pośrednio zaś: właścicieli restauracji, którzy wreszcie uwierzyli, że atrakcyjna karta win może być z jednej strony wizytówką restauracji, z drugiej – sposobem na lepsze prowadzenie biznesu. Ocenialiśmy oryginalność wyboru win, ich adekwatność do proponowanego menu oraz rzeczywistą dostępność win z karty w restauracji. Zwracaliśmy też uwagę na dostępność win na kieliszki, serwis, wreszcie ceny. 

W konkursie wzięło udział ponad 20 restauracji, z których wyłoniliśmy grono ścisłych finalistów.

Trzy wyróżnione przez nas restauracje reprezentują bardzo zbliżony poziom, ich karty są przemyślane, wino zajmuje w lokalu miejsce równorzędne z potrawami, jest pełnoprawną propozycją składaną klientowi, a nie tylko dodatkiem do jedzenia. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny i najchętniej wręczylibyśmy trzy złote medale.

Ostatecznie uznaliśmy, że najlepszą kartę win spośród zgłoszonych do konkursu restauracji ma Thai Thai przy pl. Teatralnym w Warszawie. Jej autorem jest Paweł Demianiuk. Stworzył on kartę, w której wina perfekcyjnie pasują do proponowanej w restauracji kuchni, a jednocześnie uniknął monotonii. Karta Thai Thai jest bardzo różnorodna. Znajdziemy tu zarówno duży wybór win z cukrem resztkowym, jak wytrawnych, duży wybór win musujących, nie zapomniano również o winach różowych. Mamy tak wina europejskie, jak nowoświatowe. Ponadto całkiem sporo win w karcie pochodzi ze starszych roczników. Na docenienie zasługuje także duży wybór win na kieliszki, w tym musujących oraz słodkich i wzmacnianych, co cały czas w polskich restauracjach jest rzadkością. Spodobał nam się też bardzo czytelny układ karty, która obok uporządkowania regionalnego, porządkuje wina szczepami. Klient na pewno nie poczuje się przy lekturze zagubiony, nie mówiąc już o tym, że pod ręką ma dobrze przeszkoloną, umiejącą doradzić obsługę. (THAI THAI – pl. Teatralny 3, Warszawa)

Na drugim miejscu znalazła się ze swoją kartą win poznańska restauracja Spot. Urzekł nas najbardziej chyba oryginalny wybór win i ich atrakcyjne ceny. A choć w trakcie naszej wizyty w Spocie nie było głównego sommeliera, obsługujący nas kelner świetnie poradził sobie z doborem wina do dań. Chcielibyśmy jedynie, by z tej przeciekawej karty więcej win sprzedawanych było na kieliszki. (SPOT – Dolna Wilda 87, Poznań)

Właściciel Butchery&Wine Daniel Pawełek i jego sommelier, wicemistrz Polski, Kamil Wojtasiak stworzyli jedną z najlepszych, zwartych i świetnie pasujących do menu kart win w kraju. Wine w nazwie restauracji nie jest li tylko ozdobnikiem. Obu panom należy się dodatkowe wyróżnienie za działania edukacyjne: Butchery przesiąknięte jest testosteronem, nigdy nie brakuje tu dwustuprocentowych facetów zamawiających krwiste steki – chwała Pawełkowi i Wojtasiakowi, że przynajmniej część z nich nauczyli popijać mięso winem. (BUTCHERY & WINE – Żurawia 22, Warszawa)

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix 2013 Importer Roku: Dom Szampana

W powieści Szczepana Twardocha pt. „Morfinaˮ jest zdanie, którym autor całkowicie mnie kupił. Idzie ono tak: Pijemy szampana, prawdziwego szampana, wśród złota i bąbelków pływają maleńkie strzępki drożdży jak plankton i okiem ostrym od kokainy widzisz jeden z nich, Kosteczku, jak zawija się i wiruje wstępującym ku powierzchni tańcem, potrącany unoszącymi się... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Promotor kultury wina: Wojciech Bosak

1. To jeden z prawdziwych weteranów pisania i mówienia o winie w Polsce, osoba bardzo zasłużona w krzewieniu i popularyzowaniu winiarskiej kultury w naszym kraju. Nie jest jednak człowiekiem wielbiącym flesze, prasowy zgiełk czy gwarne fora winiarskie. To raczej człowiek cienia, konsekwentnie wykonujący swe zadania w zaciszu Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie ma szczęście... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Polscy winiarze: Piotr Stopczyński i Pałac Mierzęcin

Dla mnie ta przygoda zaczęła się w upalny lipcowy dzień 2006 roku. Stojąc na decku żaglówki, na bezwietrznym Jeziorze Ryńskim, odebrałem telefon od nieznajomego. Facet deklarował, że jedzie właśnie do Kalifornii robić wino i może coś by o tym napisał. Niech jedzie, niech pisze – pomyślałem, po czym facet znikł. Objawił się po roku i już jako Nasz Człowiek w Napa zaczął... więcej »

Artykuł
Wina do polskich serów

We współpracy z ekspertem w dziedzinie polskich serów Gieno Mientkiewiczem, autorem serwisu Polskie Sery Zagrodowe (serypolskie.blox.pl) Magazyn WINO inauguruje cykl degustacji rodzimych serów z winami. Naszym zadaniem jest do każdego polskiego sera znaleźć najlepiej pasujące wino. Materiał będzie regularnie aktualizowany o kolejne połączenia, a najbardziej... więcej »

Artykuł
Swego nie znacie. Polskie sery zagrodowe

Co tydzień odkrywam nową polską serownię, moją lodówkę opanowuje klan serów. Napisanie Leksykonu polskich serów wciąż się oddala. A wszystko zaczęło się w poczekalni u fryzjera. To nie była jakaś specjalna wizyta, ot, rytualne comiesięczne strzyżenie. Rudowłosa panna Róża ciachała nożyczkami ruchem lekkim jak trzepot kolibra, ścinając wystające ponad stan... więcej »

Artykuł
Tropem polskich win

W Polsce miłośników enoturystyki przybywa proporcjonalnie do liczby winnic. A tych z roku na rok jest coraz więcej.  W ewidencji Agencji Rynku Rolnego z 31 grudnia 2012 r. znajdowało się 37 producentów wina, którzy uprawiali winorośl na łącznej powierzchni 94 ha. W roku gospodarczym 2011/2012 wprowadzili oni do obrotu, czyli do legalnej sprzedaży, 294 hl wina... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ