14.11.2013

Grand Prix 2013 Blog Roku: Bliskotokaju.pl

Nagrodę Grand Prix Magazynu Wino dla blogu przyznajemy po raz pierwszy. Uważamy, że merytorycznym przygotowaniem, widoczną w każdej notce pasją oraz oryginalnością na tle wielu polskojęzycznych blogów wyróżnia się Gabriel Kurczewski i jego blog „Blisko Tokaju”.

Upłynęło trochę czasu, odkąd o rodzącym się w Polsce zjawisku winiarskich blogów pisał na łamach Magazynu Wino Andrzej Daszkiewicz (numer 6/2009). Od tamtej pory liczba blogów o winie znacząco wzrosła, jednak w blogosferze dominują notatniki degustacyjne – autorzy głównie opisują i oceniają wypite wina, czasami dając swoim notkom szerszy kontekst.

Blog bliskotokaju.pl jest zupełnie inny. Jego autor przedstawiając się, przytacza anegdotę o tym, że kiedy miał osiemnaście miesięcy, zamiast po soczek jabłkowy, sięgnął po kieliszek z tokajem – uznano to wówczas za zabawną pomyłkę. Dziś można odnieść wrażenie, że w żyłach Gabriela Kurczewskiego zamiast krwi płynie tokaj – autor zafascynowany tym winem, jemu właśnie poświęca swój blog, przy czym nie są to li tylko zapisy impresji na temat kolejnej otwartej butelki, lecz wnikliwe pisanie o regionie, tak o winie, jak ludziach, którzy je tworzą. Gabriel Kurczewski zadaje sobie trud zgłębiania i tak już szczegółowej wiedzy: odwiedza Tokaj w czasie winobrania, by donieść o stanie owoców i kondycji szlachetnej pleśni w bieżącym roczniku, w czasie zimowego uśpienia rozmawia z lokalnymi winiarzami i doskonałą polszczyzną kreśli ich portrety, a w innych chwilach zagłębia się w tokajską zamierzchłość, wynajdując ciekawe historie i dokumenty, przywracając tokaj polskiej tradycji. Chęć czerpania wiedzy ze źródeł, a także umiejętność jej przekazywania w sposób ciekawy, przystępny i głęboko refleksyjny sprawiają, że blog Gabriela Kurczewskiego znacząco wyróżnia się na tle innych.

Blog bliskotokaju.pl faktycznie jest blisko Tokaju – czy butelka odkorkowywana jest u winiarza, czy na niewielkiej degustacji u importera, czy na otwartych dla publiczności seminariach, czy po prostu u Autora w domu. Takiej pasji i głodu wiedzy życzymy wszystkim blogującym.

***

Nagroda Publiczności: dotrzechdych.pl

Zacięta walka o nagrodę publiczności rozegrała się właściwie między dwoma blogami: "Enofazą" Marcina Jagodzińskiego i „Do trzech dych”, którego twarzą jest Gabriel Matwiejczyk. W ostatnim dniu mailowego głosowania Czytelników dotrzechdych.pl zwiększyło swoją przewagę i ostatecznie zdobyło najwięcej głosów.
Nagroda publiczności dla blogu, którego założeniem jest opisywanie win w kategorii cenowej do 30 złotych, pochodzących głównie z dyskontów i sklepów sieciowych, nie zaskakuje. Dotrzechdych.pl zaspokaja głód konsumenta nie tylko z dużego, pełnego specjalistycznych sklepów miasta, lecz także z miejsc, w których do dyspozycji jest głównie Biedronka, Lidl i Żabka. Mobilizacja głosujących dobitnie świadczy o tym, że oceny win z niewysokiej półki cenowej są konsumentowi potrzebne.

Nominowane blogi:
bialenadczerwonym.blogspot.com
bliskotokaju.pl
blurppp.com
dotrzechdych.pl
enofaza.pl
jakubmalecki.com
lampkawina.com
mariuszboguszewski.blogspot.com
winnetradycje.wordpress.com
winniczek.eu

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix 2013 Importer Roku: Dom Szampana

W powieści Szczepana Twardocha pt. „Morfinaˮ jest zdanie, którym autor całkowicie mnie kupił. Idzie ono tak: Pijemy szampana, prawdziwego szampana, wśród złota i bąbelków pływają maleńkie strzępki drożdży jak plankton i okiem ostrym od kokainy widzisz jeden z nich, Kosteczku, jak zawija się i wiruje wstępującym ku powierzchni tańcem, potrącany unoszącymi się... więcej »

Artykuł
Finał Grand Prix Magazynu WINO 2013 Blog Roku: Winniczek.eu

Winniczek.eu to kolejny z blogów nominowach do Grand Prix 2013 Magazynu WINO. Prowadzą go Agata i Wojciech Galińscy, dla których wino jest przede wszystkim elementem codzienności. Podają je do posiłków, które najczęściej sami przyrządzają, a następnie piszą o tych przyjemnościach. Twoje pierwsze, ważne wino?Wojtek:  Tu nie będzie fajerwerków, a... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Człowiek Roku: Michael Moosbrugger

Michael Moosbrugger pochodzi z Vorarlbergu w zachodniej Austrii, gdzie winnic właściwie nie ma. Początkowo miał pracować w branży hotelarskiej – po przedwczesnej śmierci ojca prowadził nawet rodzinny hotel „Post” w Lech am Arlberg. Podczas praktyk, tak w Austrii jak i za granicą, zainteresował się jednak winem i już z winiarskiej drogi nie zawrócił. Praktykował... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Promotor kultury wina: Wojciech Bosak

1. To jeden z prawdziwych weteranów pisania i mówienia o winie w Polsce, osoba bardzo zasłużona w krzewieniu i popularyzowaniu winiarskiej kultury w naszym kraju. Nie jest jednak człowiekiem wielbiącym flesze, prasowy zgiełk czy gwarne fora winiarskie. To raczej człowiek cienia, konsekwentnie wykonujący swe zadania w zaciszu Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie ma szczęście... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Polscy winiarze: Piotr Stopczyński i Pałac Mierzęcin

Dla mnie ta przygoda zaczęła się w upalny lipcowy dzień 2006 roku. Stojąc na decku żaglówki, na bezwietrznym Jeziorze Ryńskim, odebrałem telefon od nieznajomego. Facet deklarował, że jedzie właśnie do Kalifornii robić wino i może coś by o tym napisał. Niech jedzie, niech pisze – pomyślałem, po czym facet znikł. Objawił się po roku i już jako Nasz Człowiek w Napa zaczął... więcej »

Artykuł
Konkurs: Grand Prix Magazynu WINO 2014 Blog Roku

Ogłaszamy drugą edycję konkursu o tytuł Grand Prix Magazynu WINO 2014 w kategorii Blog Roku! Podobnie jak podczas pierwszej edycji, nagrodzimy najlepszy blog roku 2014. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać w dniach 8.08-15.09 (można zgłaszać blog własny lub innego autora na adres mailowy blogroku@magazynwino.pl podając nazwę bloga oraz link do strony). W kolejnej fazie redakcja... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ