Grand Prix 2013 Polscy winiarze: Piotr Stopczyński i Pałac Mierzęcin

Dla mnie ta przygoda zaczęła się w upalny lipcowy dzień 2006 roku. Stojąc na decku żaglówki, na bezwietrznym Jeziorze Ryńskim, odebrałem telefon od nieznajomego. Facet deklarował, że jedzie właśnie do Kalifornii robić wino i może coś by o tym napisał. Niech jedzie, niech pisze – pomyślałem, po czym facet znikł. Objawił się po roku i już jako Nasz Człowiek w Napa zaczął publikować na łamach Magazynu Wino winiarski dziennik z Kalifornii.

Nazywa się Piotr Stopczyński i dziś, mimo młodego wieku, jest jednym z najbardziej uznanych winemakerów i konsultantów winiarskich w Polsce. Początki nie były jednak łatwe. Jak pisaliśmy przed laty w MW: „smykałkę do robienia trunków odziedziczył po przodkach, wino musujące musiał jednak popijać sokiem. Do Kalifornii trafił podczas studenckiej wymiany kulturowej w 2002 roku. W pośredniaku w Napa Valley zaoferowano mu pracę przy linii butelkowej w znanej winiarni Domaine Chandon. Tak trafił do biznesu winiarskiego. Z butelkowni przeniesiono go do laboratorium, a choć sparklings Chandon mu nie smakowały, dostał od winemakera szansę na zrobienie swego własnego wina. Wracał do Słonecznego Stanu przez kolejne cztery wakacje. Pracował u Charlesa Kruga i w Napa Wine Company. Wreszcie, w 2005 r. dostał stałą pracę w Diamond Oaks Winery, gdzie osiągnął pozycję asystenta winemakera.

Gdy w Diamond Oaks zmienił się właściciel, Piotr postanowił wrócić do kraju. Najpierw trafił do Miękkini, do winiarni Lecha Jaworka. Stąd przeniósł się do Pałacu Mierzęcin w Lubuskiem – kompleksu pałacowo-parkowego, należącego od 1998 r. do firmy Novol. Winnicę zasadzono tu jeszcze w 2004 roku. Dziś pod uprawami jest 7 ha – oprócz hybryd także vinifery: słynne już rieslingi, pinot gris, traminer czy pinot noir.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Pałac Mierzęcin czekał na Stopczyńskiego, a Stopczyński na miejsce takie jak Mierzęcin, gdzie będzie realizował bez przeszkód swą winiarską wizję. Nadał lubuskim winom styl i wywindował je do absolutnej czołówki w kraju.

Nasza nagroda jest zarówno dla Piotra, jak i dla właścicieli Pałacu Mierzęcin za stworzenie warunków do pracy jednemu z najlepszych polskich winiarzy. Efekty tej synergii widać od lat w butelkach opuszczających pałacowe piwnice.

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix 2013 Człowiek Roku: Michael Moosbrugger

Michael Moosbrugger pochodzi z Vorarlbergu w zachodniej Austrii, gdzie winnic właściwie nie ma. Początkowo miał pracować w branży hotelarskiej – po przedwczesnej śmierci ojca prowadził nawet rodzinny hotel „Post” w Lech am Arlberg. Podczas praktyk, tak w Austrii jak i za granicą, zainteresował się jednak winem i już z winiarskiej drogi nie zawrócił. Praktykował... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Importer Roku: Dom Szampana

W powieści Szczepana Twardocha pt. „Morfinaˮ jest zdanie, którym autor całkowicie mnie kupił. Idzie ono tak: Pijemy szampana, prawdziwego szampana, wśród złota i bąbelków pływają maleńkie strzępki drożdży jak plankton i okiem ostrym od kokainy widzisz jeden z nich, Kosteczku, jak zawija się i wiruje wstępującym ku powierzchni tańcem, potrącany unoszącymi się... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Promotor kultury wina: Wojciech Bosak

1. To jeden z prawdziwych weteranów pisania i mówienia o winie w Polsce, osoba bardzo zasłużona w krzewieniu i popularyzowaniu winiarskiej kultury w naszym kraju. Nie jest jednak człowiekiem wielbiącym flesze, prasowy zgiełk czy gwarne fora winiarskie. To raczej człowiek cienia, konsekwentnie wykonujący swe zadania w zaciszu Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie ma szczęście... więcej »

Artykuł
Winnica pałacowa

Powstają tu jedne z najlepszych polskich win, ale, co ciekawe – pozostają poza głównym nurtem handlowym, sprzedaje się je tylko na miejscu. To jeden z wielu elementów nietypowości tego miejsca. Pałac Mierzęcin. Lokalizacja: województwo lubuskie, niedaleko Dobiegniewa, mniej więcej w połowie drogi między Szczecinem a Poznaniem. Głównym punktem na tej... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu Wino 2013 przyznane!

Gdy w 2006 r. dyskutowaliśmy nad formułą tworzonego wtedy właśnie Grand Prix naszego pisma, przyświecała nam myśl, by w nagrodach specjalnych poświęcić szczególną uwagę Europie Środkowej. Czujemy się przecież częścią geograficzno-intelektualno-kulturowego obszaru, który zaczyna się w Polsce, a kończy z jednej strony nad brzegiem Morza Czarnego, z drugiej Adriatyku, z... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Blog Roku: Bliskotokaju.pl

Nagrodę Grand Prix Magazynu Wino dla blogu przyznajemy po raz pierwszy. Uważamy, że merytorycznym przygotowaniem, widoczną w każdej notce pasją oraz oryginalnością na tle wielu polskojęzycznych blogów wyróżnia się Gabriel Kurczewski i jego blog „Blisko Tokaju”. Upłynęło trochę czasu, odkąd o rodzącym się w Polsce zjawisku winiarskich blogów pisał na... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ