Bieżące roczniki włoskich win: chianti, chianti classico, vernaccia i vino nobile

Prezentujemy profile dostępnych już na rynku najświeższych roczników legendarnych win Italii, które miały swój debiut w 2013 roku. Tym razem chianti, chianti classico, vino nobile di montepulciano i vernaccia.

Chianti 2012: co ja robię tu?

Degustacje roczników, takich jak 2012, każą zastanowić się po raz kolejny, co dziś znaczy we Włoszech status DOCG.

To była jedna z tych degustacji, kiedy człowiek mówi sobie: co ja tutaj robię? Wstać o trzeciej na poranny samolot, by już po południu w nieprzytomnie pięknym mieście Florencji degustować blisko sto próbek win atto a divenire Chianti (zdatnych, by stać się chianti), trzeba być niezdrowym na umyśle. W dodatku niezbyt udane były to próbki. Większość win miała refermentacyjną wadę bądź cierpiała na redukcję albo była tak zbita i ściśnięta, że w ogóle nie nadawała się do oceny. Chianti DOCG 2012 może wejść na rynek zgodnie z prawem w marcu po zbiorach; wiele tych win sprzedawanych jest jednak trochę później. Nie jest to apelacja na miarę swojego znanego brata Chianti Classico, ale potrafi czasem dać bezpretensjonalne, kwasowe, pełne wiśniowego owocu wina, które chce się pić na co dzień. Rocznik 2012 był jednak jednym z najgorętszych w ostatnich latach w Chianti i producenci podstawowego chianti DOCG nie poradzili sobie z tym problemem. Część win była zwyczajnie zbyt alkoholowa i popadała w przegrzane, rozklapłe klimaty. Część wyraźnie była zrobiona ze zbyt wcześnie zebranych winogron (w strachu przed wysokim cukrem) i miała zielone, niedojrzałe taniny. Kilku producentom udało się jednak zrobić dobre obiadowe butelki. 

Wybór najlepszych chianti:

Le Fonti
Bindi Sergardi
Cantina Sociale Certaldo
Fratelli Bellini
Castello del Trebbio
Castello di Gabbiano
Castello di Olivetto
Castelvecchio
Di Fiano
Querce

Vernaccia di San Gimignano 2012: prosimy o więcej

Historyczne wino, sławione przez Dantego, wyrasta na jedno z ciekawszych białych win Włoch. Wbrew obawom (2012 był jednym z gorących roczników w Toskanii, lato było suche, deszcz pojawił się dopiero pod koniec sierpnia) vernaccia zachowała cytrusową świeżość, chrupki owoc i charakterystyczny dla siebie, mineralny sznyt. Średnia tegorocznej anteprimy była bardzo wysoka. Wina miały sporo krągłego ciała, ale jednocześnie nie brakowało im kwasowego kręgosłupa, sprężystości i charakterystycznej słoności w finiszu. Były eleganckie i harmonijne. Kwasowa, mineralna i niskoalkoholowa vernaccia jest bardzo elastycznym partnerem jedzenia, chciałoby się tego białego toskana mieć na polskim rynku więcej.

Najlepsze Vernaccie di San Gimignano 2012:

Cantine Guidi
Cesani
Fontaleoni
Fornacelle
La Mormoraia, La Mormoraia
Vigna a Solatio, Casale Falchini
Selvabianca, Il Colombaio di Santa Chiara

Zdjęcia (2)

Warto przeczytać

Artykuł
Irpinia. Fiano, greco, aglianico: święta trójca Południa

Irpinia: terra incognita. Najbardziej znana z jej apelacji – Taurasi − istnieje, choć blado, w świadomości winomanów, dzięki często powtarzanej kalce, że to barolo Południa. Kalce, która skądinąd słabo opisuje oryginalny charakter aglianico. Białe wina Irpinii – fiano di Avellino i greco di Tufo – to jedne z najlepszych białych win Włoch, ale... więcej »

Artykuł
Bieżące roczniki włoskich win: amarone, barolo, brunello, barbaresco

Prezentujemy profile dostępnych już na rynku najświeższych roczników legendarnych win Italii, które miały swój debiut w 2013 roku – niekiedy kontrowersyjnych, czasem wybitnych, kiedy indziej po prostu bardzo smacznych. Na początek amarone, barbaresco, barolo i brunello. Kłopoty z amarone Na rynek wchodzi rocznik 2009 Amarone della Valpolicella. Zapowiadany... więcej »

Artykuł
Irpinia pełna żaru

Kto drodzy Państwo słyszał o Irpinii? Kto by ją na mapie potrafił pokazać? Oprócz kilku czytelników Magazynu – nie tracimy w końcu nadziei, stukając w klawisze, że to coś więcej niż nasz intymny dziennik podróży. O Irpinii napisałam niedawno kilka tekstów (zarówno na blogu, jak w numerze 1/2013 MW), boję się zatem powtarzać, choć do pewnego... więcej »

Artykuł
Irpinia: wina z lawy

Krajobraz nie jest tam spektakularny. Pogoda na ogół szarobura i w porównaniu do pobliskiego Neapolu zimno jest po prostu. Miasta zniszczone w trzęsieniach ziemi i zbombardowane w drugiej wojnie światowej nie dorównują urokowi wielu włoskich miejsc. A jednak Irpinia ma szczególną energię, zapisaną już w charakternej nazwie, która powoduje, że chce... więcej »

Artykuł
Irpinia. Pionierzy jakości.

Irpinia fascynuje, bo kipi od autentycznego życia. Nie zastygła jeszcze w żadnym obrazie, nie wpisała się w stereotyp; w dużej mierze dla samej siebie jest terra incognita. Rewitalizacja wielu endemicznych szczepów zaczęła się tu dopiero w latach 1980., zrozumienie specyfiki poszczególnych siedlisk potrwa jeszcze długi czas. Historii Irpinii nie byłoby bez Mastroberardino... więcej »

Artykuł
Po co komu Romania?

Romania upiera się, że jest ojczyzną sangiovese i to stąd odmiana powędrowała do Toskanii, zyskując sławę i podbijając podniebienia kolejnych narodów. Oczywiście są także teorie głoszące coś zupełnie odwrotnego. Morze nijakiego winaCzy konsumenta to obchodzi? Jakakolwiek byłaby prawda, powiedzieć – w kontekście choćby przeciętnych chianti czy supertoskanów –... więcej »

Komentarze (1)

Marcin K.Dodane: 5.05.2014

Wina z winnicy Castelvecchio są już dostępne w Polsce, a dokładnie w Bon Ton Wine & Bar w Białymstoku.

Odpowiedz

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ