Dalmacki trójkąt, czyli Chorwacja w 16 odsłonach

1.
Na przejściu granicznym Macelj dostajemy od uśmiechniętej dziewczyny drogową mapę kraju. Po polsku. Przed nami 540 km jazdy przez Chorwację. Na szosie, im dalej na południe, tym luźniej. O 20:00 docieramy do Drvenika. Na horyzoncie, z zachodzącym w tle słońcem, majaczy Hvar, nasz pierwszy cel podróży.

2.
Poruszanie się promami między wybrzeżem Dalmacji a wyspami wymaga dobrego planowania. Rezerwacje na lokalnych połączeniach nie są przyjmowane. W Drveniku na Hvar zabiera nas dopiero trzeci prom. Sobota to nie jest najlepszy dzień, by dostać się na wyspę.

3.
Hvar uchodzi za najbardziej słoneczną z dalmackich wysp. Pierwsze winnice posadzili tu już Grecy w 384 r. p.n.e. Jeszcze pod koniec XIX w. uprawy winorośli zajmowały aż 5750 ha. Potem przyszła filoksera. Dziś winnic jest tu raptem 300 ha, a lokalne stowarzyszenie liczy ledwie 13 winiarzy. Dwóch z nich to jednak ścisła krajowa czołówka.

Zdjęcia (6)

Warto przeczytać

Artykuł
Wino na wakacje

Na wakacjach pijemy inaczej. Niestraszne nam bezimienne wina točone z kija w nadadriatyckich winiarniach do plastikowych butelek, zroszona karafka domowego bianco w wioskowej trattorii, flaszka bez etykiety kupiona u gospodarza agroturystyki… Zostawiamy w domu ulubiony kieliszek do burgundów, zdarzy się, że wino zasmakuje nam w zwykłej szklance, zresztą, na boga (kto... więcej »

Artykuł
Szperając po marginesach

Od wielu lat wyznaczam sobie wakacyjne zadanie, którego wciąż nie udało mi się w pełni zrealizować. Myślę o włóczędze po pobocznych szlakach winiarskiej Francji, mniej więcej tam, gdzie diabeł mówi merde albo dobranoc. Ślązacy powiadają „maszkiecić po hasiokach”, czyli grzebać w śmietnikach, o to właśnie mniej więcej chodzi, o lekceważące pozostawienie... więcej »

Artykuł
Tokio, jazz i James Bond

Pisanie o Robercie Bavie i jego winnicy w piemonckim Cocconato jest wyzwaniem niemal tak trudnym jak próba opisania działalności Leonarda da Vinci – zajmował się tak wieloma rzeczami, że jakakolwiek próba syntezy wydaje się banalna (jeśli nie liczy kilkuset stron). Podobie jest z Bavą. Człowiekiem renesansu, który chyba nie sypia. Bo kiedy można znaleźć czas... więcej »

Artykuł
Chorwacja - wina z krainy Tito

Okolice Zagrzebia to najmniej znana część winiarskiej Chorwacji. Tutejsze wina ustępują tym z Dalmacji, Istrii czy Slawonii, ale nie brak im charakteru i indywidualności. Tito przechadza się po obejściu w rozpiętym płaszczu zarzuconym na ramiona. Nosi jasny mundur i ciemne okulary, pali, a może tylko ssie cygaro przed murowaną (pierwszą taką we wsi) chatą, w której przyszedł... więcej »

Artykuł
12 widoków na morze

Tęsknisz za wakacjami z widokiem na morze? Prezentujemy najlepsze włoskie adresy dla amatorów lokalnych smaków i niepowtarzalnej atmosfery. Opisujemy miejsca bardziej i mniej znane, ale wszystkie – fascynujące. PółnocWędrówkę rozpoczynamy od północy: Grado na wybrzeżu Friuli-Wenecja Julijska. Wędrującym do pobliskiego rezerwatu przyrody Cavanata... więcej »

Artykuł
Wszystko o Prowansji

Między Alpami a morzem Obraz Prowansji wyniesiony z lektury książek Petera Mayle’a lub filmów o żandarmie z Saint-Tropez może znacząco się różnić od tego, co dziś zastaniemy w regionie. I nie chodzi nawet o niesłusznie nazywany plażą dziadowski, zatłoczony skrawek piasku wciśnięty między morze a trakcję TGV w Cannes, ale o wszystkie te romantyczne miasteczka... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ