12.9.2014 Ewa Rybak ,

Rekreacja z winem w tle

Mam wrażenie, że chętnie unikamy pytania o to, czy Polska będzie kiedyś krajem winiarskim z prawdziwego zdarzenia, raczej przyglądając się z zainteresowaniem, jak polski winiarski tygielek zaczyna wrzeć. Gdyby jednak jako papierek lakmusowy dojrzałości winiarstwa wziąć – poza oczywistym i pożądanym czynnikiem rosnącej jakości wina – enoturystykę, można by śmiało powiedzieć, że Polska wykonała w ostatnich latach (i to 2–3, a nie 10–15) nieprawdopodobny skok. Mamy ośrodki SPA bazujące na lokalnych produktach, możemy odwiedzać, od lubuskiego po podkarpackie, pięknie odrestaurowane rezydencje z przylegającymi doń winnicami. Gdy przyjdzie nam ochota na życie w rytmie slow, możemy ruszyć szlakiem małopolskich winnic lub zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie dostaniemy mięso ze szczęśliwej świnki, doskonałe sery i wino wyrabiane przez gospodarzy. Lubiący weekendowy miejski szyk też mogą wstąpić do winnicy, będąc w tętniącym kulturą Krakowie, gdzie w granicach miasta znajduje się druga co do wielkości winnica w Polsce. A to nie koniec, bo kolejni winiarze (choćby znani wszystkim amatorom polskiego wina Płochoccy) także otwierają się na turystów, pracując nad miejscami noclegowymi, salami degustacyjnymi, całą turystyczną otoczką. Enoturystyka mierzy dojrzałość rynku – taką mam teorię i ona nie wynika ze zbytniego optymizmu, lecz z wrażenia, że pod względem szeroko pojętej rekreacji z winem w tle zbliżamy się wielkimi krokami do europejskiej normalności. Mamy duży wybór.

Małopolski Szlak Winny: turystyka dla wina
Wytyczony ledwie przed kilkoma laty, prowadzi dziś przez dwadzieścia winnic (około 1/5 winnic w regionie), wspiera turystycznie odradzającą się w Małopolsce tradycję uprawy winorośli. Twórcom Małopolskiego Szlaku Winnego przyświeca idea zarówno zbliżenia turysty do lokalnych win, jak i zachęcenie go do spotkań z winiarzami oraz obcowania z krajobrazem, którego naturalnym składnikiem stają się dziś (ponownie) winnice.

Do Małopolskiego Szlaku Winnego od ponad roku należą: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik), a w tym roku dołączyły kolejne – Winnica Rodziny Steców, Winnica Chodorowa, Winnica Dosłońce, Winnica Piwnice Antoniego oraz Winnica Gaj z Gaju koło Mogilan. Wszystkie zostały opisane w opracowanym przez Wojciecha Bosaka „Przewodniku po małopolskich winnicach”.

Działający pod Gorczańską Organizacją Turystyczną, MSW to projekt świadczący o dużej dojrzałości prężnie rozwijającej się winiarsko Małopolski. Tak trzymać!
www.malopolskiszlakwinny.pl

Zdjęcia (5)

Warto przeczytać

Artykuł
Polska: Wielu ojców sukcesu

Trudno zdefiniować sukces, gdy mowa o polskim winie. Czy jest to osobista satysfakcja, czy może duża produkcja i zapewnienie dostępności wina na rynku? Czy na sukces bardziej składa się cierpliwość i konsekwentne działanie, czy może po prostu duży kredyt i prężny PR? Sukces ma wiele twarzy. Dziś przedstawiamy tylko i aż sześć z nich: różne koncepcje, kapitały, liczba rąk do... więcej »

Artykuł
Polskaaa, biało-różowi!

Ta parafraza kibicowskiego zawołania jest tylko częściowo uzasadniona. Jak powszechnie wiadomo, w oryginalnej biało-czerwonej wersji wyrywa się z kibicowskich gardeł głównie wtedy, gdy polska drużyna narodowa dowolnej dysycypliny już przegrywa i ma zachęcać do odwrócenia nieodwracalnego – czyli kolejnej porażki i przełknięcia gorzkiej pigułki rozczarowania. Trzymając... więcej »

Artykuł
Winnice sandomierszczyzny

Okolice Sandomierza już w średniowieczu były znane z rozległych sadów i winnic. Chętnie jeździli tu nasi monarchowie i pomieszkiwali na sandomierskim zamku „dla zdrowego powietrza a obfitości fruktów i wina”. Nie wiadomo kiedy rozpoczęto w Sandomierzu uprawę winorośli. Być może stało się to w połowie XII w., za panowania księcia sandomierskiego Henryka,... więcej »

Artykuł
Polska: Coś na słodko

Zacznę od końca czy też od tak popularnego w ostatnim czasie disclaimera. Wiem. Wiem i zdaję sobie sprawę z szeregu trudności związanych z wyprodukowaniem w Polsce wina likierowego i próbą wprowadzenia go na rynek. Niestety, same kwestie techniczne dotyczące moszczu/destylatu gronowego są tu mniejszym problemem. Większość to brzydkie i źle kojarzące się słowa: „procedury”... więcej »

Artykuł
Kalejdoskop polskich winiarni

Prezentujemy krótkie profile winnic, które przedstawiły swoje wina do oceny podczas IX Konwentu Polskich Winiarzy w Sandomierzu w 2014 roku. Małopolski Przełom Wisły Winnica SolarisMarzanna i Maciej MickiewiczWinnica położona w Opolu Lubelskim, liczy 0,25 ha. Założono ją w 2004 roku. Właściciele wykarczowali 15-arowy sad rosnący na południowo-zachodnim skłonie i w miejsce... więcej »

Artykuł
Małopolskie winnice latem cieszyły się powodzeniem u turystów

Ponad 500 osób wzięło udział w ciągu lata w drugiej edycji Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Swoje podwoje otworzyło dla zwiedzających sześć gospodarstw, które można było zwiedzać oraz degustować ich produkty. Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ