29.9.2014

Małopolskie winnice latem cieszyły się powodzeniem u turystów

Ponad 500 osób wzięło udział w ciągu lata w drugiej edycji Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Swoje podwoje otworzyło dla zwiedzających sześć gospodarstw, które można było zwiedzać oraz degustować ich produkty.

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem turystów. "Pogoda zwykle dopisywała, gospodarze częstowali lokalnymi produktami: kozimi serami, wędlinami czy wędzonymi rybami, a także winem" - mówił.

Do winnic zjeżdżały całe rodziny, które słuchały prelekcji wygłoszonych przez Wojciecha Bosaka, projektanta wielu winnic i uznanego eksperta piszącego o winie. Potem zwiedzano winnicę, a dorośli kosztowali win małopolskich winnic. "Wypracowaliśmy już stałą grupę zwiedzających, którzy podążali szlakiem - wśród nich byli także początkujący winiarze, którzy podpatrywali bardziej doświadczonych kolegów" - dodał Tokarczyk.

Na szlaku tegorocznej wędrówki znalazło się pięć winnic. Rozpoczęło się od Krokoszówki Górskiej w Smardzowicach k. Krakowa, która sąsiaduje z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Potem była wizyta na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim w pięknie położonej winnicy Zadora. Enoturyści gościli też w Winnicach Braci Zagórskich w okolicach Gromnika oraz w Winnicy Chodorowa - nowym miejscu na Małopolskim Szlaku Winnym w powiecie gorlickim.

Zakończenie sezonu winiarskiego odbyło się w Winnicy Smykań w powiecie limanowskim, przy której działa gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia. Na 5 października zaplanowano jeszcze wizytę w Piwnicach Antoniego w Woli Lubeckiej w powiecie tarnowskim, gdzie wszyscy chętni mają uczestniczyć w winobraniu.

Od zeszłego roku na szlaku znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik).

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Podkarpackie winnice obrodziły

Winobranie na Podkarpaciu dobiegło końca. Winiarze zebrali od 7 do 10 ton z hektara - poinformowała we wtorek sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro. "Na tegoroczne zbiory nie możemy narzekać, krzewy piękne obrodziły" - powiedziała Wawro. Jej zdaniem niespodziewane mrozy na przedwiośniu nie przyniosły większych szkód w winnicach. "Owoców było dużo i... więcej »

Artykuł
Nowa winnica w Zaborze

Trwają przygotowania do utworzenia największej zielonogórskiej winnicy w Zaborze. Jest to wspólne przedsięwzięcie grupy zielonogórskich winiarzy oraz władz regionu. W poniedziałek 26 lipca podpisano porozumienie w tej sprawie, więcej pisze o tym zielonogórski dodatek do Gazety Wyborczej. O samym pomyśle i związanych z nim dylematach piszą w swych blogach... więcej »

Artykuł
We Francji jeździmy z alkomatem

Ważna informacja dla samochodowych enoturystów: w lipcu we Francji zacznie obowiązywać prawo nakazujące, by w każdym samochodzie poruszającym się po drodze znajdowały się co najmniej dwa jednorazowe alkomaty (fr. l’éthylotest chimique). Można je kupić przy wjeździe do tego kraju, na niektórych stacjach benzynowych, w supermarketach i aptekach, koszt jednego... więcej »

Artykuł
Kierunek: Bordeaux

CCTV to nie telewizja przemysłowa, lecz nowe miejsce na winiarskiej mapie Bordeaux. W ciągu najbliższych trzech lat na 14 tys. m2 zostanie wybudowane jedyne w swoim rodzaju centrum kultury i turystyki winnej. Centre culturel et toristique du vin (CCTV) ma być innowacyjną przestrzenią wystawienniczą, całkowicie odmienną od klasycznego muzeum. 15 tematycznych tras zwiedzania poświęconych... więcej »

Artykuł
Tropem polskich win

W Polsce miłośników enoturystyki przybywa proporcjonalnie do liczby winnic. A tych z roku na rok jest coraz więcej.  W ewidencji Agencji Rynku Rolnego z 31 grudnia 2012 r. znajdowało się 37 producentów wina, którzy uprawiali winorośl na łącznej powierzchni 94 ha. W roku gospodarczym 2011/2012 wprowadzili oni do obrotu, czyli do legalnej sprzedaży, 294 hl wina... więcej »

Artykuł
Winnica w Zachodniopomorskiem

W Zachodniopomorskiem powstaje pierwsza duża winiarnia, w której produkowane będą wina gronowe. Winnica Baniewice otrzymała ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.Pieniądze pozwalają finansować trwający remont budynku przyszłej winiarni i wyposażyć go w urządzenia do produkcji win gronowych. Całkowity koszt... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ