30.10.2014 Ewa Rybak ,

Grand Prix Magazynu WINO 2014: Anselmo Mendes

Vinho verde jest znane jak świat długi i szeroki. To wino na taras ‒ tanie, lekkie, bezpretensjonalne, bezwstydnie smaczne, żyjące krótko, lecz intensywnie. Zmienić sposób myślenia o apelacji, która jest utożsamiana z niedrogim i nieskomplikowanym winem, nie należy do zadań łatwych. Powszechnie znaną prawdę podważa niewielu miłośników wina, a jeszcze mniej producentów. Robi to urodzony w subregionie Vinho Verde ‒ Monção e Melgaço ‒ Anselmo Mendes: winiarz z krwi i kości, wykształcony agronom i enolog, który pochodzi z rodziny winiarskiej z długimi tradycjami. Niegdyś związany z Comissão de Viticultura da Região dos Vinhos Verdes (CVRVV) – lokalną komisją winiarską, ma na koncie współpracę w charakterze konsultanta z największymi producentami wina w regionie i poza nim. Referencji z pewnością udzieliliby: Vinhos Borges, Quinta do Ameal, Quinta da Gaivosa, Quinta do Vale da Raposa, Quinta de Covelos czy Provam.

Anselmo Mendes często mówi, że jego wino rodzi się w winnicy – to banał, ale wyłącznie, jeśli pominąć kontekst Vinho Verde. W regionie tanich win przemysłowych tylko niewielu pochyla się nad poszczególnymi odmianami, by wydoby z nich pełnię ich możliwości. Mendes od końca lat 1990. już pod własnym szyldem pokazuje, na co stać alvarinho (które zazwyczaj jest mieszane z innymi odmianami w regionie), a w szczególności alvarinho z Monção e Melgaço – najdalej na północ wysuniętego zakątku Minho, tuż przy granicy z hiszpańską Galicją, gdzie klimat i granitowe podłoże pozwalają odpowiednio dojrzeć owocom, a winom nadają mineralny rys nie do podrobienia. Dzięki determinacji Mendesa zaczęto dyskutować w Portugalii – choć była to dyskusja w znacznej mierze polityczna – o stworzeniu dla alvarinho z Minho oddzielnej apelacji.

Wina naszego Człowieka Roku ‒ dalekie od sztampy spod znaku VV, soczyście owocowe, z żywą kwasowością i mineralną głębią ‒ są w czołówce najlepszych vinho verde. To wina, które ‒ będąc wynikiem pasji, ciężkiej pracy i doświadczenia ‒ odmieniają oblicze apelacji.

 

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014: The Fine Food Group

Magazyn Wino postrzegany jest często jako pismo europocentryczne. Powodów, dla których piszemy więcej o Starym niż o Nowym Świecie, wyliczyć można wiele. Jednym z nich jest, a przynajmniej do niedawna była, słaba obecność win spoza Europy na półkach polskich sklepów. Oferta ograniczona często do tanich comfort wines – tyleż bezpiecznych, co nużących... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014: Agnieszka Wyrobek-Rousseau i Srebrna Góra

Gdy w czasie upalnego lata 2003 r., jadąc z Bordeaux do Langwedocji, gdzieś w Madiran, poznałem Agnieszkę Wyrobek, odczuwałem dumę, że oto w sercu francuskiej AOC, w poważnej piwnicy Polka polewa mi do degustacji świetne wino, które sama zrobiła. Nie przypuszczałem jednak, że jedenaście lat później będę zachwycał się winami zrobionymi przez tę samą osobę w wapiennym... więcej »

Artykuł
Vinho verde - puzzle w Minho

Jest białe, różowe i czerwone – chociaż zielone; wytrawne do szpiku kości i słodkawe; lekko lub w pełni musujące i całkiem spokojne; do wypicia tuż po zabutelkowaniu i starzejące się z powodzeniem dekadę; odmianowe i wieloszczepowe; 8–10 procentowe i pod trzynaście voltów. Konia z rzędem temu, kto precyzyjnie powie, czym jest dzisiaj vinho verde – flagowe... więcej »

Artykuł
Polska: Wielu ojców sukcesu

Trudno zdefiniować sukces, gdy mowa o polskim winie. Czy jest to osobista satysfakcja, czy może duża produkcja i zapewnienie dostępności wina na rynku? Czy na sukces bardziej składa się cierpliwość i konsekwentne działanie, czy może po prostu duży kredyt i prężny PR? Sukces ma wiele twarzy. Dziś przedstawiamy tylko i aż sześć z nich: różne koncepcje, kapitały, liczba rąk do... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014 rozdane!

Być może zestawienie Andy’ego Warhola, który uczynił dzieło sztuki z puszki zupy Campbell, z tegorocznym Człowiekiem Roku Magazynu Wino wydaje się zbyt śmiałe, ale coś na rzeczy jest. (Prawie) wszyscy wszakże kochamy vinho verde, ale mało kto ma o nim zdanie poważne i zaliczyłby je do najważniejszych win wypitych w życiu. W letni upał i owszem. Najlepiej z lekkim bąblem... więcej »

Artykuł
Magazyn WINO 70 (4/2014)

W najnowszym numerze Magazynu WINO przedstawiamy najlepsze wina minionego roku oraz  opisujemy najważniejsze osobowości winiarskie w kraju i na świecie - laureatów Grand Prix 2014. Prezentujemy także najnowsze roczniki win włoskich, rozmawiamy z Olivierem Krugiem, ruszamy za winem do Marchii, Egeru, Boliwii i... w Bieszczady. Winiarskie zakupy to nowości, Południowa Afryka... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ