Grand Prix Magazynu WINO 2014: The Fine Food Group

Magazyn Wino postrzegany jest często jako pismo europocentryczne. Powodów, dla których piszemy więcej o Starym niż o Nowym Świecie, wyliczyć można wiele. Jednym z nich jest, a przynajmniej do niedawna była, słaba obecność win spoza Europy na półkach polskich sklepów. Oferta ograniczona często do tanich comfort wines – tyleż bezpiecznych, co nużących – oraz kilkunastu okrzyczanych nazwisk w żaden sposób nie oddawała fermentu, jaki za oceanem się odbywa.

A dzieje się tam naprawdę wiele: w Kalifornii, Argentynie, Chile, na Antypodach, wreszcie w Republice Południowej Afryki, kolejnym kraju Nowego Świata, który jest obarczony wieloma krzywdzącymi stereotypami.

W 2014 nagrodę dla Importera Roku postanowiliśmy przyznać firmie, która przełamuje schematy myślenia o zamorskich krajach winiarskich. Krakowska The Fine Food Group zaczęła jako importer imponującej kolekcji winiarzy z RPA – od klasyków, przez innowatorów, aż po kompletnych rebeliantów. Znajdziemy w niej zatem i butelki z de Trafford, i rewolucyjne dzieła Ebena Sadiego, wina z Joostenbergu, Nabygelegen, Stark-Condé, Vilafonté i wiele, wiele innych. FFG poszerza konsekwentnie portfolio o inne kraje Nowego Świata, ale coraz chętniej patrzy też na Europę. W katalogu pojawiły się tak znane marki, jak Muga z La Rioja, Zenato czy Franz Haas z Włoch, silnie reprezentowana jest Francja.

Nazwiska winiarzy to jedno, a umiejętność sprzedaży to drugie. Przyznając nagrodę The Fine Food Group, doceniamy aktywność tworzących firmę młodych ludzi, którzy pracują z szeroką grupą restauracji, ale również docierają bezpośrednio do winomanów, organizując degustacje i seminaria oraz winiarski klub; ludzi, którzy potrafią sprzedawać, ale również edukować.
Dzięki importerom takim, jak The Fine Food Group, horyzonty polskich miłośników wina są coraz szersze.

 

Zdjęcia (1)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014: Anselmo Mendes

Vinho verde jest znane jak świat długi i szeroki. To wino na taras ‒ tanie, lekkie, bezpretensjonalne, bezwstydnie smaczne, żyjące krótko, lecz intensywnie. Zmienić sposób myślenia o apelacji, która jest utożsamiana z niedrogim i nieskomplikowanym winem, nie należy do zadań łatwych. Powszechnie znaną prawdę podważa niewielu miłośników wina, a jeszcze mniej... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014: Agnieszka Wyrobek-Rousseau i Srebrna Góra

Gdy w czasie upalnego lata 2003 r., jadąc z Bordeaux do Langwedocji, gdzieś w Madiran, poznałem Agnieszkę Wyrobek, odczuwałem dumę, że oto w sercu francuskiej AOC, w poważnej piwnicy Polka polewa mi do degustacji świetne wino, które sama zrobiła. Nie przypuszczałem jednak, że jedenaście lat później będę zachwycał się winami zrobionymi przez tę samą osobę w wapiennym... więcej »

Artykuł
Magazyn WINO 70 (4/2014)

W najnowszym numerze Magazynu WINO przedstawiamy najlepsze wina minionego roku oraz  opisujemy najważniejsze osobowości winiarskie w kraju i na świecie - laureatów Grand Prix 2014. Prezentujemy także najnowsze roczniki win włoskich, rozmawiamy z Olivierem Krugiem, ruszamy za winem do Marchii, Egeru, Boliwii i... w Bieszczady. Winiarskie zakupy to nowości, Południowa Afryka... więcej »

Artykuł
Grand Prix Magazynu WINO 2014: SPOT i Butchery&Wine

W pewnym sensie jesteśmy monotematyczni – restauracje, które w zeszłym roku otrzymały wyróżnienia, w tym zdobywają pierwsze miejsce ex aequo. Jednak jakość ich kart – i tak już bardzo wysoka – przez ostatnie miesiące jeszcze się poprawiła i znacząco się wyróżnia na tle pozostałych restauracji, które wzięły udział w konkursie. Jednocześnie... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2013 Importer Roku: Dom Szampana

W powieści Szczepana Twardocha pt. „Morfinaˮ jest zdanie, którym autor całkowicie mnie kupił. Idzie ono tak: Pijemy szampana, prawdziwego szampana, wśród złota i bąbelków pływają maleńkie strzępki drożdży jak plankton i okiem ostrym od kokainy widzisz jeden z nich, Kosteczku, jak zawija się i wiruje wstępującym ku powierzchni tańcem, potrącany unoszącymi się... więcej »

Artykuł
Eksport win z RPA rośnie

Eksport win z RPA bije rekordy. Sprzedaż w 2013 r. skoczyła o ponad jedną czwartą, głównie dzięki rosnącemu zainteresowaniu winami z Południowej Afryki takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone. Jak podaje agencja Wines of South Africa (WOSA), w ubiegłym roku RPA sprzedała na rynkach zagranicznych około 525,7 milionów litrów wina, co... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ