Gala Chablis w Warszawie

Ponad dwie setki gości wzięły udział w Gali Chablis i odbywającym się w jej trakcie Chapitre Confrérie des Piliers Chablisiens. 04 czerwca 2016 stowarzyszenie miłośników Chablis, Confrérie des Piliers Chablisiens wróciło po ośmiu latach do Warszawy. Ponownie za sprawą Marii Schittulli, polskiej prawniczki i ambasadorki regionu w Polsce. Honory prezydenta gali pełnił jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Wojciech Pszoniak. Magazyn Wino miał przyjemność po raz kolejny współorganizować galę.

Ośmiodaniowe menu przygotował Bartłomiej Czerwiński, szef kuchni restauracji Merliniego 5. Potrawom towarzyszyły zaś wybrane przez bractwo wina – od petit chablis, przez chablis, chablis premier cru z kilku siedlisk, aż po chablis grand cru Les Clos.

W trakcie gali Confrérie zyskało kilku nowych członków, wśród nich ambasadora Francji w Polsce, Jego Ekscelencję Pierre’a Buhlera oraz naszych rodaków: Wojciecha Pszoniaka, Tomasza Frączka, prezesa Mondial Assistance, partnera wielu kluczowych imprez winiarskich nad Wisłą czy Andrzeja Różyckiego, twórcę Kodeksu Etyki Sommeliera i założyciela profesjonalnej przechowalni win Sarwine.

Kolację uświetniły występy kwartetu jazzowego w składzie Chris Schittulli (śpiew), Bogdan Hołownia (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Robert Majewski (trąbka) oraz grupy folklorystycznej Kuźnia Artystyczna z Centrum Kultury Wilanów pod kierunkiem Pani Agnieszki Nagajewicz.  

Wieczór zakończył wzniesiony oczywiście winem chablis toast za wolność i wspomnienie 04.06.1989. Wzruszeni goście spontanicznie odśpiewali hymn Polski.

Fot.: Piotr Suchecki

 

Zdjęcia (4)

Warto przeczytać

Artykuł
Wszystko, co musisz wiedzieć o chablis

Kto naprawdę kocha wino, zazwyczaj kocha też chablis – za jego czystość, ekspresję, zdolność opowiadania o niuansach, wreszcie uniwersalność w kuchni. Z jednej jedynej odmiany – chardonnay – powstają nad Serein wina różnej wagi, pełne subtelnych odcieni, odmienne, a zarazem bardzo charakterystyczne. We współczesnym świecie, gdzie chardonnay uprawia się... więcej »

Artykuł
Chablis. Najsłynniejsze wino świata

Chablis. Najsłynniejsze wino świata Wojciech Bońkowski Chablis to najlepsze białe wino na świecie. To stwierdzenie - równie karkołomne co wszystkie tego rodzaju - nie jest wszak nieuzasdnione. Najlepsze chablis to wina niezapomniane, fenomenalnie mineralne, przenikliwe, z dotykalnym znamieniem terroir. Państwa wysłannicy wybrali się do Chablis tuż po zbiorach i opili... więcej »

Artykuł
Nasz człowiek w Miękini. Winobranie po raz pierwszy

Do niedawna pisał do nas jako winemaker w Diamond Oaks w Kalifornii. Latem wrócił do Europy. Gdy zastanawiał się nad swoim dalszym losem, rozważał oferty pracy w Niemczech, na Morawach, Krymie i w Nowej Zelandii, zadzwonił telefon z podwrocławskiej Winnicy Jaworek. Na nasze łamy wraca zatem blog winiarza, a z nim Piotr Stopczyński W trakcie najbliższego roku, tak jak to było... więcej »

Artykuł
EnoExpo 2008. Skoro listopad, to jesteśmy w Krakowie

Tomasz Prange-Barczyński Targi EnoExpo wpisały się na dobre w kalendarz wydarzeń winiarskich w Polsce. Impreza przeznaczona dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i winiarskiej gromadzi oprócz profesjonalistów także sporą rzeszę winomanów, którzy co roku pielgrzymują w listopadzie do Krakowa, by napić się dobrego wina. Tegoroczna edycja EnoExpo przebiegła... więcej »

Artykuł
Nasz człowiek w Miękini. Fermentacja i icewine

Kolejne dwa miesiące nowych doświadczeń za mną. Poświęciłem je na zapoznanie się z historią winnicy, zgłębieniem wiedzy na temat poszczególnych klonów, opracowaniu programu cięcia i ochrony przed wiosennymi przymrozkami. Listopad i grudzień to czas, kiedy można skupić się na rzeczach, na które nie ma się czasu w trakcie sezonu wegetacyjnego. 03.11: Dzisiaj do prasy... więcej »

Artykuł
Polskie wina na Vinoforum 2009

  2–3 lipca w słowackim Trenczynie obył się 18. międzynarodowy konkurs winiarski Vinoforum 2009, który jest organizowany co roku w innym mieście dawnej monarchii habsburskiej (za dwa lata prawdopodobnie będzie to Kraków). Tę imprezę powinniśmy sobie szczególnie zapamiętać, gdyż po raz pierwszy na oficjalnym międzynarodowym konkursie były tam oceniane... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ