27.6.2010 Andrzej Daszkiewicz ,

Carmenère do curry?

Chilijska agencja Wines of Chile rozpoczęła nową kampanię promocyjną, której celem ma być przekonanie miłośników kuchni hinduskiej, a zwłaszcza hinduskich wersji curry, że wina robione z dużym udziałem gron odmiany carmenère znakomicie łączą się z tym typem kuchni. Curry stwarzało dotąd sporo problemów przy doborze odpowiedniego wina, zwłaszcza jeśli rzecz dotyczyła wina czerwonego, jednak zdaniem uczestników spotkania, które kilka dni temu odbyło się w znanej londyńskiej restauracji Benares, carmenère, dzięki intensywnym, pikantnym i często kwiatowym nutom aromatycznym może stworzyć świetne połączenie zwłaszcza z kardamonem i kuminem, będącymi istotnym składnikiem wielu mieszanek curry.

Redaktorzy Magazynu WINO planują przeprowadzenie kilku eksperymentów, których celem będzie niezależne zbadanie tej interesującej teorii.

(na podstawie www.thedrinksbusiness.com)
 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Szampański deal

W pierwszych dniach września doszło do zawarcia rewolucyjnego jak na Szampanię porozumienia domów szampańskich zrzeszonych w Union des Maisons de Champagne i plantatorów, reprezentowanych przez Syndicat Général des Vignerons. Porozumienie to jest reakcją na głęboki kryzys na rynku szampanów, jego głównym rezultatem będzie zmniejszenie produkcji... więcej »

Artykuł
Dobry rok na antypodach

Australijskie winiarstwo, dotknięte w ciągu ostatnich lat przez rozliczne klęski, w postaci wieloletniej suszy, tragicznych pożarów, a także dużej nadprodukcji i kłopotów ze sprzedażą, będzie mogło wreszcie trochę odetchnąć. Jak donosi portal decanter.com, australijscy producenci z zadowoleniem podsumowują kończące się zbiory. Sezon wegetacji był zdominowany przez dość... więcej »

Artykuł
Kolejny sukces Eduardo Chadwicka

Podczas degustacji w ciemno, która odbyła się 10 maja w Nowym Jorku, chilijskie wino Kai 2006 pokonało takie sławy jak Opus One 2006, Château Haut-Brion 2006 i Château Lafite-Rothschild 2006. Słynna degustacja paryska z roku 1976 zmieniła sposób myślenia o winach z Kalifornii (jej angielska nazwa "Paris Judgement" odwołuje się wprost do sądu Parysa... więcej »

Artykuł
Mozela: tragedia w winnicy

22 czerwca zginął w wypadku Ulrich Franzen, jeden z najambitniejszych winiarzy nad Mozelą, właściciel winiarni Rheinhold Franzen. Wypadek miał miejsce w jednej ze stromych mozelskich winnic położonych w okolicy Neef. Prowadzony przez Franzena ciągnik wywrócił się, zabijając 54-letniego winiarza. Ulrich Franzen był najbardziej znany ze swej pracy nad rekonstrukcją winnic Calmont... więcej »

Artykuł
Monopol na Maderze?

Jak donoszą nasi portugalscy przyjaciele, francuski producent rumu i dystrybutor alkoholi La Martiniquaise, będący głównym właścicielem firmy Vinhos Justino Henriques, Filhos, Lda, przejął kontrolne udziały w firmie Henriques&Henriques. Jeśli doniesienia te się potwierdzą, będzie to oznaczało, że francuski gigant obejmie kontrolę nad 70% produkcji madery.    

Artykuł
Cru Bourgeois - więcej informacji

Kilka miesięcy temu pisałem tu o perypetiach związanych z próbami prawnego umocowania bordoskich crus bourgeois. Dziś mogę dodać do tego dwie nowe informacje. Po pierwsze, wyniki pracy nad nową klasyfikacją zostaną ogłoszone 23 września. Przypomnijmy, że w tej wersji, uaktualnianej co roku, wyróżniać się będzie nie posiadłości, a konkretne wina, na podstawie ich degustacji... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ