25.9.2010 Barbara Włudyka ,

Winoterapia. Lato, lato… i po lecie

Czas wakacyjnych przyjemności powoli zbliża się ku końcowi, przedłużamy go jeszcze wyjazdami w odleglejsze słoneczne kraje, ale trzeba też już myśleć o tym, co ze zdobytym kapitałem wakacyjnym – piękną opalenizną, zapasem hormonów szczęścia i doskonałym nastrojem wywołanym słońcem.

Jeśli skóra była opalana rozsądnie, a włosy odpowiednio chronione, to zabiegów po powrocie mniej. Jednak pojawią się zapewne wyrzuty sumienia z powodu zaniedbywania skóry w czasie urlopu. Czy opalanie dawkowane było z umiarem, z użyciem odpowiednich filtrów, czy zdarzyło się zasnąć na słońcu? Letnie atrybuty wypoczynku odkładamy do szafy, a skóra musi „iść do przeglądu”. Przez jakiś czas była poddawana działaniu promieni UV, moczona w słonej lub chlorowanej wodzie, wysuszał ją wiatr. Pewnie zdarzały się chwile, że zasady bezpiecznego opalania ustępowały rozkoszowaniu się słoneczną pogodą.

(...)

Pełny tekst artykułu ukazał się w wydaniu drukowanym numeru 46 (4/2010), dostępnym w prenumeracie, w wybranych sklepach Empik i w dobrych sklepach winiarskich

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Pierwszy łyk

Dla przyjezdnego Wachau to po prostu uroczy kawałek Austrii. Wrzynający się w skalne zbocza kręty Dunaj, romantyczne wioski i miasteczka z barokowymi kościołami, sącząca się z każdego okna i bramy Gemütlichkeit. Do tego jeszcze sady i winnice. Obrazek sielski. Dla miejscowych winiarzy to z pewnością najlepsze miejsce na ziemi, bo gdzież indziej riesling i grüner veltliner... więcej »

Artykuł
Wachau. Wino na kamieniu

Właściwie żadne wino nie łączy nas tak bezpośrednio z Matką Ziemią. Bowiem rzadko które wino jak tutejsze rieslingi i veltlinery stanowi tak czystą ekspresję kamienia. Rzadko winorośl rośnie bezpośrednio na nagiej skale, jak w Wachau. Jasne, w Condrieu i Côte-Rôtie tez są granity i gnejsy, nad Saarą nachylenie łupkowych winnic sięga rekordowych 70%, a krzewy winorośli... więcej »

Artykuł
Wachau: ludzie i wina

Dziesięciu muszkieterów: nasze sylwetki najciekawszych winiarzy w Wachau. Knoll: długa melodia tradycji Prager: po stronie mineralności F. X. Pichler: unendlich znaczy bezkresny Hirtzberger: klasyk ze Spitz Alzinger: kwasowa surowość Rudi Pichler: ziemia w kieliszku Nikolaihof: pierwszy biodynamik Pichler-Krutzler: wielkie nadzieje Peter Veyder-Malberg: jubiler Franz-Josef Gritsch... więcej »

Artykuł
Wachau. Gwiadzy drugiego szeregu

Prezentujemy naszą selekcję wartych zakupu win z Wachau od producentów innych niż opisani na poprzednich stronach. Kellerberg Riesling Smaragd 2009, Domäne Wachau, importer: Austrovin Spółdzielnia z Dürnstein znana niegdyś jako Freie Weingärtner Wachau przeżywa gwałtowny rozwój. Firma rozbudowała siedzibę, dysponuje aż 420 ha winni i produkuje 2,5... więcej »

Artykuł
Wachau. Cyklista nad Dunajem

Przez Wachau jeździłem samochodem, chodziłem piechotą i pływałem statkiem. Nic jednak nie daje takiej frajdy i okazji do prawdziwego poznania regionu, jak wyprawa rowerowa. Rowerzyści to widok w Wachau równie powszechny co winnice. Spotyka się ich w całej dolinie – jedni odbywają krótkie przejażdżki między poszczególnymi miejscowościami, dla innych region to... więcej »

Artykuł
Rynek win. Stół jest stołem, wino winem

Z początkiem roku 2010 rynek win luksusowych był równie dwuznaczny, co kieliszek wina widziany w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Trzy Kolory: Biały. Czy jest na wpół pełny, czy na wpół pusty? W październiku 2008 r. wraz z początkiem kryzysu finansowego rynek wina rozpadły się jak tani stolik z supermarketu. Sytuacja poprawiła się w 2009 r., gdy w Hongkongu wznowiono... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ