8.11.2010 Ewa Rybak ,

Austria 2010: rok pełen wyzwań

Od Susanne Staggl z Österreich Wein Marketing otrzymaliśmy wstępne podsumowanie rocznika 2010 w Austrii, w tym opis pogody i wstępną ocenę win.

Kapryśna pogoda wystawiła na próbę umiejętności austriackich winiarzy. Zimą temperatury wahały się tu od bardzo niskich do niemal wiosennych w lutym, by znów spaść w marcu. Wiosną winnice nawiedziły ulewne deszcze i burze, następowały lokalne podtopienia, a nasłonecznienie w okresie kwitnienia było zbyt skąpe. Deszcze powróciły w sierpniu, co zmusiło do bardziej intensywnej walki z chorobami winorośli. Winiarze zdecydowali się na wcześniejsze zbiory – priorytetem było zebranie zdrowych owoców zwłaszcza, że chłodna końcówka lata opóźniała ich dalsze dojrzewanie. Chłodny i deszczowy październik utrudniał winobranie.

Prezes austriackiego stowarzyszenia winiarzy – Josef Pleil – szacuje, że zbiory osiągną 1,7 mln hl (wobec 2,2 mln hl oczekiwanych jeszcze w sierpniu, co i tak miało stanowić o 14% mniej, niż średnia wieloletnia) i będzie to wynik najniższy od 1997 roku. Pod tym względem najbardziej ucierpiał region Dolna Austria (Niederösterreich), a tamtejszy Weinviertel oczekuje 25% spadku produkcji. Podobny trend zauważalny jest w Wagram, Kamptal i Wachau.

Burgenland

Dość dobra pogodowa passa, trwająca od sierpnia, gwałtownie odwróciła się. Rekordowe ulewy zmusiły winogrodników do zebrania owoców, póki były zdrowe, dlatego w październiku w niektórych częściach regionu winobranie było, z małymi wyjątkami, w zasadzie zakończone (Seewinkel, Mittelburgenland)). Natomiast w Südburgenland właściwe winobranie rozpoczęto dopiero w połowie października, a zbiory były lepsze i wyższe – padało tu mniej, niż w innych regionach. Oczekuje się, że tegoroczne wina z Burgenlandu będą doskonałą ekspresją odmian i zachowają regionalny charakter, wszystko to jednak za cenę ich o 40% mniejszej ilości.

Styria

Do okresu kwitnienia i zawiązywania owoców Styria w zasadzie nie napotkała pogodowych kłopotów. Dość suche lato dawało nadzieję na duże i udane zbiory, jednak gwałtowne deszcze pod koniec lata zmusiły winiarzy do szybkich decyzji o zebraniu owoców przed całkowitą ich utratą. Do połowy października winobranie w większości regionów było już zakończone. Oczekuje się produkcji na poziomie 170 tys. hl. Biorąc pod uwagę średnie spożycie wina w regionie, piwnice opustoszeją w ciągu pół roku. Jakościowo rocznik zapowiada się doskonale, ze świeższą niż w ostatnich latach kwasowością i ze świetnym owocem.

Wiedeń

Zbiory w tym regionie były większe, niż zeszłoroczne, jednak należy pamiętać, że 2009 był tu wyjątkowo nieudany. Owoce były jakościowo niejednorodne z uwagi na ogromne różnice w opadach po obu stronach Dunaju (nawet do 300 mm). Sukces zbiorów zależał w ogromnej mierze od umiejętności winogrodników. Poza lekkimi, świeżymi winami powstają także bardziej masywne wina z dobrą kwasowością, dobre do starzenia.

Dolna Austria

Kłopoty podczas okresu kwitnienia i zawiązywania owoców skutkowały wczesnymi zbiorami w ilości znacznie poniżej przeciętnej. Warunki pogodowe wymogły na winogrodnikach ciężką pracę i maksimum koncentracji podczas dojrzewania owoców. I tak, podczas gdy pierwsze młode wina były dostępne już w październiku, o tyle Grüner Veltliner wciąż czekał na zbiór. Regionalne różnice w terminie winobrania zapowiadają niezwykle ciekawy rocznik.

Rok 2010 zrekompensuje kaprysy pogody wielką różnorodnością austriackich win: od rześkich i lekkich, po cieliste i świetnie zbalansowane. Preferowany przez winiarzy wczesny zbiór dostarczył win łatwych w piciu o stosunkowo niskiej zawartości alkoholu. Zdaniem Susanne Stagl austriaccy winiarze zdali egzamin z trudnej sztuki uprawy winorośli, na ostateczny werdykt o jakości rocznika trzeba jednak będzie poczekać.
 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Josef Pöckl nie żyje

W środę 19 stycznia zmarł Josef Pöckl, wybitny austriacki winiarz z Mönchhof w Burgenlandzie. Znająca go doskonale austriacka dziennikarka Luzia Schrampf tak nam o nim opowiedziała: Josef Pöckl zmarł na raka trzustki. Ze zdiagnozowanej kilka lat temu choroby nie czynił tajemnicy, jeden z austriackich dzienników opublikował rozmowę z nim przeprowadzoną, w której... więcej »

Artykuł
Akt bezmyślnego wandalizmu

W numerze 4/2010 pisaliśmy o pochodzeniu odmiany grüner veltliner i o niedawnym odkryciu „ojca” tej najważniejszej w Austrii białej odmiany winorośli („matką” był traminer). Przypomnijmy, że znany był tylko jeden zachowany egzemplarz tego przodka veltlinera, rósł w lesie nieopodal St Georgen w masywie Leithaberg w Burgenlandzie. Niestety czas przeszły... więcej »

Artykuł
Zmarł Josef Jamek

Kilka dni temu w wieku 92 lat zmarł Josef Jamek, który odegrał duża rolę w rozwoju austriackiego winiarstwa i był jednym z twórców potęgi regionu winiarskiego Wachau. Zaraz po II wojnie światowej zaangażował się w obronę Wachau przed budową hydroelektrowni, której tama miała spiętrzyć wody Dunaju zalewając winnice. Po przejęciu założonej przez ojca w roku... więcej »

Artykuł
Przodek żyje!

Możemy odetchnąć z ulgą. Jak donosi portal www.wein-plus.com, poważnie uszkodzony w zimie przez wandala (pisaliśmy o tym w lutym) jedyny znany dziś stary krzew odmiany, która jest ojcem grünera veltlinera, żyje i wypuścił liście. Opiekujące się nim stowarzyszenie poinformowało jednocześnie, że rośnie już ponad 200 winorośli, otrzymanych poprzez zaszczepienie na podkładkach... więcej »

Artykuł
Nowe austriackie DAC: Neusiedlersee

Austria ma nową winiarska apelację. Do dotychczasowych siedmiu DAC (Districtus Austriae Controllatus) dołącza Neusiedlersee. Nazwa regionu winiarskiego wokół jeziora Nezyderskiego położonego ok. 50 km na południowy-wschód od Wiednia będzie od tej chwili zastrzeżona dla czerwonych win z odmiany zweigelt. Klasyfikacja DAC Neusiedlersee wchodzi wraz z pojawieniem się na rynku... więcej »

Artykuł
Nowa apelacja w Austrii: Wiener Gemischter Satz DAC

Rząd Austrii zatwierdził utworzenie nowej, dziewiątej już austriackiej apelacji DAC (Districtus Austriae Controllatus). Nowej apelacji dorobił się najmniejszy austriacki okręg winiarski, będący jednocześnie nietypowym, bo miejskim regionem winiarskim: Wiedeń. Apelacja Wiener Gemischter Satz DAC obejmie tradycyjny styl wiedeńskich win, który do niedawna niemal kompletnie zapomniany... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ