Sortuj wyniki
ArtykułEnoturystykaDodany: 27.10.2014
W poszukiwaniu trufli

Chcesz zachować smak trufli na dłużej? Jedz i zachowuj… wspomnienia w pamięci – radzą eksperci. W kuchni jest świętością nad świętościami – twierdził Alexander Dumas Ojciec, znany powieściopisarz, dramaturg i francuski smakosz, opisując króla stołu. Białe trufle, podziemne grzyby uwodzące swym zapachem smakoszy od wielu już stuleci, nie są jednak dla wszystkich... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 29.9.2014
Małopolskie winnice latem cieszyły się powodzeniem u turystów

Ponad 500 osób wzięło udział w ciągu lata w drugiej edycji Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Swoje podwoje otworzyło dla zwiedzających sześć gospodarstw, które można było zwiedzać oraz degustować ich produkty. Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce powiedział PAP, że inicjatywa spotkała się... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.9.2014
Rekreacja z winem w tle

Mam wrażenie, że chętnie unikamy pytania o to, czy Polska będzie kiedyś krajem winiarskim z prawdziwego zdarzenia, raczej przyglądając się z zainteresowaniem, jak polski winiarski tygielek zaczyna wrzeć. Gdyby jednak jako papierek lakmusowy dojrzałości winiarstwa wziąć – poza oczywistym i pożądanym czynnikiem rosnącej jakości wina – enoturystykę, można by śmiało powiedzieć... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 29.8.2014
Magazyn WINO 69 (3/2014)

Najnowszy numer Magazynu WINO to wyprawa na Półwysep Iberyjski. Polecicie z nami do Lizbony, żeby zwiedzić jej najbliższe okolice i wędrować od jednego wine baru do drugiego. Tematem wydania jest także hiszpańska Rioja: producenci tradycyjni i nowocześni, wina czerwone i białe. Ponadto w numerze wyjątkowy dodatek o polskich winach: profile winiarzy, krajowa enoturystyka, trudny... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 19.8.2014
Wielka radość nad Gardą

Pij luganę młodą, młodziutką i ciesz się jej świeżością.Pij ją dwu-trzyletnią i raduj się jej pełnią.Pij ją po dekadzie, a będziesz zdumiony jej siłą wyrazu.(Luigi Veronelli) Jedno ze stereotypowych wyobrażeń wakacji nad południowymi brzegami jeziora Garda to obrazek niemieckiego emeryta, który przed kamperem wyposażonym w talerz telewizji satelitarnej oraz obowiązkowe doniczki... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 24.7.2014
Côtes de Provence: wszystkie twarze Prowansji

Podróż z Villars-sur-Var, leżącego na alpejskim przedgórzu w departamencie Alpes Maritimes, do Bouc-Bel-Aire na przedmieściach Marsylii trwa w najlepszym razie co najmniej dwie godziny. Miasteczka dzieli 200 km. Oba leżą w apelacji Côtes de Provence, na jej przeciwległych krańcach. Być może nie jest to największa AOC Francji, ale z pewnością najbardziej zróżnicowana... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 15.7.2014
Szperając po marginesach

Od wielu lat wyznaczam sobie wakacyjne zadanie, którego wciąż nie udało mi się w pełni zrealizować. Myślę o włóczędze po pobocznych szlakach winiarskiej Francji, mniej więcej tam, gdzie diabeł mówi merde albo dobranoc. Ślązacy powiadają „maszkiecić po hasiokach”, czyli grzebać w śmietnikach, o to właśnie mniej więcej chodzi, o lekceważące pozostawienie... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 11.7.2014
12 widoków na morze

Tęsknisz za wakacjami z widokiem na morze? Prezentujemy najlepsze włoskie adresy dla amatorów lokalnych smaków i niepowtarzalnej atmosfery. Opisujemy miejsca bardziej i mniej znane, ale wszystkie – fascynujące. PółnocWędrówkę rozpoczynamy od północy: Grado na wybrzeżu Friuli-Wenecja Julijska. Wędrującym do pobliskiego rezerwatu przyrody Cavanata... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 7.7.2014
Dalmacki trójkąt, czyli Chorwacja w 16 odsłonach

1.Na przejściu granicznym Macelj dostajemy od uśmiechniętej dziewczyny drogową mapę kraju. Po polsku. Przed nami 540 km jazdy przez Chorwację. Na szosie, im dalej na południe, tym luźniej. O 20:00 docieramy do Drvenika. Na horyzoncie, z zachodzącym w tle słońcem, majaczy Hvar, nasz pierwszy cel podróży. 2.Poruszanie się promami między wybrzeżem Dalmacji a wyspami wymaga dobrego... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 5.7.2014
Wino na wakacje

Na wakacjach pijemy inaczej. Niestraszne nam bezimienne wina točone z kija w nadadriatyckich winiarniach do plastikowych butelek, zroszona karafka domowego bianco w wioskowej trattorii, flaszka bez etykiety kupiona u gospodarza agroturystyki… Zostawiamy w domu ulubiony kieliszek do burgundów, zdarzy się, że wino zasmakuje nam w zwykłej szklance, zresztą, na boga (kto... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 1.7.2014
Indiana Jones w jaskini papy

Wakacje i wino to dla redaktorów świetny temat, powraca co roku, a taki Mundial ledwie raz na cztery lata. Poza tym na wakacje wszyscy (mniej więcej) się kwalifikują, podczas gdy mistrzostwa świata mamy równo przechlapane. Ciekawy zatem jestem, jakie to przygody z winem spotkają drogich czytelników podczas nadchodzącej kanikuły. Na pewno będą nadzwyczajne i mrożące... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 13.5.2014
Chorwacja - wina z krainy Tito

Okolice Zagrzebia to najmniej znana część winiarskiej Chorwacji. Tutejsze wina ustępują tym z Dalmacji, Istrii czy Slawonii, ale nie brak im charakteru i indywidualności. Tito przechadza się po obejściu w rozpiętym płaszczu zarzuconym na ramiona. Nosi jasny mundur i ciemne okulary, pali, a może tylko ssie cygaro przed murowaną (pierwszą taką we wsi) chatą, w której przyszedł... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 20.1.2014
Tokio, jazz i James Bond

Pisanie o Robercie Bavie i jego winnicy w piemonckim Cocconato jest wyzwaniem niemal tak trudnym jak próba opisania działalności Leonarda da Vinci – zajmował się tak wieloma rzeczami, że jakakolwiek próba syntezy wydaje się banalna (jeśli nie liczy kilkuset stron). Podobie jest z Bavą. Człowiekiem renesansu, który chyba nie sypia. Bo kiedy można znaleźć czas... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 10.9.2013
Le feeling

Miasto świateł i witryn. Teatrzyk zakochanych. Oleodruk, na którym rozpinają swoją melancholię niespełnieni. Miasto – wieczny pozór. Pożerające się wzrokiem. Zawsze na pokaz i zawsze za szybą. Choćbyśmy obwąchali każdą stację metra i z niejednego dachu czule obejmowali jego piękno, nie odwzajemnia miłości. Nie sposób poczuć się w nim u siebie. Po części... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.8.2013
Fogas i spółka

Sandacz był, jest i, miejmy nadzieję, będzie królem Balatonu. Co nie znaczy, że nad węgierskim morzem jada się wyłącznie ryby. Na miano fogas zasługują nad Balatonem podobno tylko te sandacze, których waga przekracza półtora kilograma (ryba może dojść i do 10 kg). Mniejsze nazywa się süllő. Sandacz żyje na trzech-czterech metrach; na tę głębokość, przez mętną... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 9.8.2013
Tropem polskich win

W Polsce miłośników enoturystyki przybywa proporcjonalnie do liczby winnic. A tych z roku na rok jest coraz więcej.  W ewidencji Agencji Rynku Rolnego z 31 grudnia 2012 r. znajdowało się 37 producentów wina, którzy uprawiali winorośl na łącznej powierzchni 94 ha. W roku gospodarczym 2011/2012 wprowadzili oni do obrotu, czyli do legalnej sprzedaży, 294 hl wina... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 2.8.2013
Wokół węgierskiego morza

Przez dekady Balaton kojarzył się z socjalistycznym modelem wczasów pracowniczych. Miał też swoją nieoficjalną legendę  jako miejsce spotkań rozdzielonych rodzin z NRD i RFN, które nad węgierskim morzem mogły spędzać wspólne (a dla Wessie także tanie) wakacje. Kojarzył się też z kąpielami w ciepłej wodzie, która nigdy nie chciała zrobić się głęboka, z... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 30.7.2013
Kalifornia: sezonowo i lokalnie

Winiarskie doliny Kalifornii: Napa i Sonoma mają turystyczny status równy Disneylandowi. Jeżdżą tam oczywiście miłośnicy wina, ale nie tylko. Od dawna wiadomo, że Kalifornia to miejsce, gdzie jada się lepiej niż w jakimkolwiek innym zakątku Stanów Zjednoczonych. Ogród w Livermore– Ale przed kolacją musicie jeszcze zobaczyć ogród – oznajmił Eric... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 4.3.2013
Veneziana na koniec zimy

Aperol, prosecco i trochę wody z bąbelkami - ten spritz od lat króluje na narciarskich stokach.

ArtykułEnoturystykaDodany: 5.2.2013
Ascoli Piceno: O owcach i długach

Marchia nie zajmuje wiele miejsca w „Atlasie win świata”. Zdawkowo traktują ją nawet autorzy książek takich jak „Wina Włoch”. A jednak, dzięki wysiłkowi winiarzy z miejsc takich jak Ascoli Piceno, w regionie zachodzą istotne zmiany. Marchia (Marche) leży we wschodniej części środkowej Italii. Na zachodzie od Umbrii oddzielają ją Apeniny, granicę wschodnią stanowi... więcej »


Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ