Sortuj wyniki
ArtykułEnoturystykaDodany: 22.1.2013
Ski amadé: Kulki pod Alpami

Regiony narciarskie w pobliżu Salzburga należą do położonych najbliżej Polski stacji alpejskich. Miłośnicy dobrej kuchni i wina mają tam zapewniony program na wszystkie wieczory po nartach. Salzburg dał kuchni austriackiej dwa desery: Salzburger Nockerln – puszysty suflet w kształcie trzech górskich szczytów i, do niedawna namiętnie podrabiane, Mozartkugeln –... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 9.10.2012
Mołdawia. Nie tylko kagor

Mołdawia to mały, ale winiarsko bardzo silny kraj – w Polsce, mimo że importujemy sporo butelek, słabo rozpoznany i kojarzony raczej z masowo produkowanymi tanimi winami. 29 września 2011 nadarzyła się okazja, by zweryfikować obiegowe opinie i wyrobić sobie własny pogląd na obecną kondycję mołdawskiego winiarstwa.  W cieniu Wielkiego Brata Mołdawia ma wspaniale warunki do... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 29.8.2012
Barolo i przyjaciele

Terroir Barolo to temat tyleż modny, co gorący: miękkie wina z La Morry i ascetyczne z Serralungi, różnorodność siedlisk samego Barolo – jak się w tym wszystkim połapać? Nie ma lepszego sposobu na zrozumienie barolo niż wyprawa w okolice Alby. Długi majowy weekend to doskonały czas na enoperegrynacje po wzgórzach Langhe. Tym bardziej, że Piemont to nie tylko barolo... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 16.8.2012
Veltliner, less i termy

Po ekspresowej wizycie w Dolnej Austrii w ramach imprezy Wine Summit w czerwcu br. ogarnęło mnie poczucie niedosytu. Wachau czy Kamptal to regiony, do których jeżdżę co roku, spotykam się z winiarzami albo po prostu zatrzymuję na obiad i kieliszek veltlinera. Tymczasem intrygująca wizyta w Wagram i degustacja kilkunastu fascynujących win z Traisental i Thermanregion sprawiły,... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 6.8.2012
Weekend w Barolo

Zakochani w idyllicznym obrazie Toskanii nie przeżyją w Piemoncie rozczarowania, jednak wrażenia, jakie ich czekają, są zgoła odmienne od tych znanych z Włoch Środkowych. Barolo to region idealny na weekend. Dwa i pół dnia w zupełności wystarczą na eksplorację krętych, pnących się wśród winnych zboczy dróg. Wszystkie miasteczka bardziej niż do zwiedzania nadają... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 30.7.2012
Święty Jakub, ocean i wino

Położona na krańcu Europy Galicja jest regionem coraz chętniej odwiedzanym przez enopodróżników, którym oferuje, oprócz znakomitych win, także niezwykłe krajobrazy, smaczną kuchnię i bogaty program kulturalny. Wszystkie drogi prowadzą do… …Santiago de Compostela – także te zaczynające się w Sandomierzu, Olsztynie czy Pilźnie. Szlaki... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 23.7.2012
Dogliani: byt osobny

Kościół San Quirico e Paolo w Dogliani jest niewspółmiernie wielki wobec skali miasteczka i wygląda jak klocek z innego pudełka. Wybudował go w 1870 r. Giovanni Battista Schellino, zakładając szybki rozwój stolicy niedużej gminy w prowincji Cuneo, ledwie 60 km od Turynu. Stało się inaczej. Dogliani pozostało przez ponad wiek skromnym, prowincjonalnym miastem... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 11.7.2012
Piemont mniej znany

Nie sądzę, bym bardzo się mylił, zakładając, że zdecydowana większość czytelników, podobnie zresztą jak kiedyś i ja, słysząc „Piemont”, pomyśli przede wszystkim o barolo i barbaresco. Ewentualnie jeszcze o barberze z Alby czy z Asti, być może o dolcetto i moscato. Tymczasem ten włoski region obejmuje ponad 50 apelacji DOCG i DOC kontynuujących starsze często niż... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 2.7.2012
Czarne rękawiczki

Oszczędni mówią o milionie, maksymaliści nawet o pięciu. Wielkość produkcji luksusowego cuvée Dom Pérignon jest jedną z pilniej strzeżonych tajemnic firmy. Nie zmienia to postaci rzeczy, że kosztujący ok. 150 euro za butelkę szampan ochrzczony imieniem słynnego mnicha z Hautvillers jest dziś jednym z najdroższych masowych produktów na świecie. Wiano... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 10.6.2012
Zapomnieć o commandarii

  Cypr to od lat popularny wśród Polaków cel wakacji. Warto zadać sobie odrobinę trudu i zamiast "house wine" oferowanego przez hotele poszukać naprawdę ciekawych lokalnych win. Na wyspie Afrodyty może być zatem tłoczno. Ściślej rzecz biorąc – tłoczno będzie z pewnością na wybrzeżu, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych okupowanych najczęściej... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 5.6.2012
Kierunek: Bordeaux

CCTV to nie telewizja przemysłowa, lecz nowe miejsce na winiarskiej mapie Bordeaux. W ciągu najbliższych trzech lat na 14 tys. m2 zostanie wybudowane jedyne w swoim rodzaju centrum kultury i turystyki winnej. Centre culturel et toristique du vin (CCTV) ma być innowacyjną przestrzenią wystawienniczą, całkowicie odmienną od klasycznego muzeum. 15 tematycznych tras zwiedzania poświęconych... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 4.6.2012
Pinoty z Central Otago

Najlepsze nowozelandzkie pinoty stają bez kompleksów do degustacji w ciemno z czołowymi burgundami i czasem z tych porównań wychodzą zwycięsko. Choć niewielkie ilości pinot noir uprawiano na Wyspie Północnej już pod koniec XIX wieku, za pierwsze naprawdę dobre nowozelandzkie wino z tej odmiany uważa się Huapai 1976 z winiarni Nobilo. Początek lat 1980. to eksperymenty... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 1.6.2012
Bóg lubi trójcę

Calzadilla to jedna z jedenastu hiszpańskich pagos (stan na rok 2011; w tej chwili jest ich 15 - red.). Leży we wschodniej La Manchy, na winiarskim odludziu, na tyle jednak blisko Madrytu, by zabałaganić tu co najmniej jeden dzień wakacji. Dzięki fantastycznie szybkim pociągom AVE zwiedzanie niemal całej Hiszpanii winiarskiej mogłoby się odbywać bez konieczności zmiany bazy, czyli... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 28.5.2012
Aleatico i inni

Bez wielkich hoteli i zadęcia, w szortach i z kieliszkiem wyspiarskiego wina – tak spędza się wakacje na Elbie. Napoleon spędził na Elbie zaledwie 300 dni swego życia, mimo to do dziś bywa dla wielu jej symbolem. Trafił tu na mocy traktatu z Fontainebleau i przebywał, teoretycznie jako władca wyspy, od 3 maja 1814 do 26 lutego 1815 roku. Jedną z turystycznych atrakcji Elby jest... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 21.5.2012
Co się (nie) należy aniołom

Nie dość, że niemal nieznana w samej Francji, to nawet ci, którzy o niej słyszeli, znają ją na ogół wyłącznie z vin jaune. I choć jest mekką naturalistów i biodynamików, których wina są ozdobą karty w najlepszych restauracjach, dla większości pozostaje Objet Vinique Non Identifié... Winiarska Jura to jedynie osiemdziesięcioparokilometrowy wąski... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 17.5.2012
Riesling Nibelungów

  Jak mówi legenda, pod skałą Lorelei w środkowym biegu Renu zakopany jest skarb Nibelungów. Rieslingi z Mittelrhein wydają się dziś skarbem nie mniej ukrytym. Między Bingen a Koblencją wije się bodaj najbardziej spektakularny fragment Renu. Opuszczając Hesję Nadreńską, rzeka zakręca gwałtownie ku północy i płynie w głębokiej dolinie między stromymi brzegami... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 8.5.2012

Luksemburg kojarzony jest przede wszystkim z siedzibami kilku instytucji europejskich oraz międzynarodowych grup kapitałowych i banków. Te ostatnie przyciągają do Luksemburga korzystne przepisy podatkowe i liczne udogodnienia dla inwestorów. Wielkie Księstwo znane jest także wszystkim, którzy przemierzają Europę samochodem: dzięki niskiemu podatkowi VAT i akcyzie... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 24.2.2012
We Francji jeździmy z alkomatem

Ważna informacja dla samochodowych enoturystów: w lipcu we Francji zacznie obowiązywać prawo nakazujące, by w każdym samochodzie poruszającym się po drodze znajdowały się co najmniej dwa jednorazowe alkomaty (fr. l’éthylotest chimique). Można je kupić przy wjeździe do tego kraju, na niektórych stacjach benzynowych, w supermarketach i aptekach, koszt jednego... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 16.12.2011
Winne safari

Sezon narciarski dopiero się zaczyna. Tomasz Prange-Barczyński wspomina tymczasem zakończenie poprzedniego, którego głównym akcentem było winne safari w Alta Badia.

ArtykułEnoturystykaDodany: 20.7.2011
Enoturystyka po polsku

Nowożytne polskie winiarstwo wciąż wprawdzie raczkuje ale rodzimi producenci doskonale rozumieją, że powinni poświęcać enoturystyce nie mniej czasu niż enologii. Średnia wielkość polskiej winnicy oscyluje ciągle na poziomie pół hektara. Tych, którzy gospodarzą na hektarach kilku czy kilkunastu policzyć można na palcach. Skala produkcji naszych winiarzy sięga, w najlepszym... więcej »


Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ