Sortuj wyniki
ArtykułEnoturystykaDodany: 28.6.2011
Enozakupowicz w Montalcino

Senne poza kilkoma letnimi miesiącami Montalcino pozostaje najlepszą bazą wypadową do eksploracji regionu dla wszystkich miłośników Brunello. Otoczone winnicami i gajami oliwnymi Montalcino można obejść w pół godziny. Kto jednak podda się leniwej atmosferze położonego na szczycie wzgórza miasteczka, spędzi tu z przyjemnością cały dzień włócząc się po zaułkach... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 23.5.2011
Maratheftiko, zivania i rzeźnik-winiarz

Wyprawa w cypryjskie góry Troodos to okazja do wypicia autentycznych win, zagubienia się w malowniczym krajobrazie, wreszcie spotkania świetnych, otwartych ludzi (nie tylko winiarzy).

ArtykułEnoturystykaDodany: 11.4.2011
Wino w chmurach

Przed kilku tygodniami magazyn Business Traveller zwrócił się do nas o dokonanie oceny win podawanych na pokładach samolotów startujących z Warszawy. Krytycznej ocenie poddaliśmy blisko setkę win nadesłanych przez linie lotnicze, biorąc pod uwagę nie tylko ich jakość obiektywną, ale też przydatność w tak specyficznym miejscu jak kabina samolotu. Przedstawiamy wyniki tej... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 3.3.2011
Koniec demokracji albo umowa z sommelierem

Stacje narciarskie coraz część wydzielają strefy dla VIPów, do których przepustką jest gruby portfel. Na szczęście konfitury dostępne są także dla mniej zamożnych.

ArtykułEnoturystykaDodany: 24.1.2011
Enonarty. Wino, śnieg i harakiri

Harakiri popełniłem dwukrotnie. Raz za razem. Teraz już wiem, że zdecydowanie lepiej robić to przed lunchem. Przynajmniej w Zillertal. Harakiri to najbardziej stromy stok narciarski w Austrii. Ma 78% nachylenia. Leży w regionie Penken, powyżej Mayerhofen, w dolinie rzeki Zill, w austriackim Tyrolu. Ściana jest rzeczywiście stroma, choć na tyle krótka, że powinni sobie dać z nią... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 23.9.2010
Wachau. Cyklista nad Dunajem

Przez Wachau jeździłem samochodem, chodziłem piechotą i pływałem statkiem. Nic jednak nie daje takiej frajdy i okazji do prawdziwego poznania regionu, jak wyprawa rowerowa. Rowerzyści to widok w Wachau równie powszechny co winnice. Spotyka się ich w całej dolinie – jedni odbywają krótkie przejażdżki między poszczególnymi miejscowościami, dla innych region to... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 22.7.2010
Tokajski festiwal ''Wino, lśnienie,... Bénye''

Wina z Tokaju, smaki Zemplén, winiarze z Erdőbénye, najlepsze restauracje regionu tokajskiego, jazz, koncerty w kościołach, muzyka ludowa i folkowa, plac zabaw, gonitwa za owcami, herbaciarnia, muzyka dla starych i młodych. Ogrody w mieście Erdőbénye otwierają swe podwoje dla gości festiwalu Wino, lśnienie, …Bénye. Nasz festiwal prezentuje kulturę... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.4.2010
Enoturystyka. Toskańska wilegiatura

Wakacje w Chianti Classico mogą być spełnieniem snu o wilegiaturze – idyllicznej ucieczce z miasta na łono natury, wystarczająco jednak cywilizowanej, by czuć się komfortowo. Jedyny problem w tym, że prawdę tę znają miliony. Mimo, że w lipcu i sierpniu baptysterium we Florencji otacza podwójny kordon obwieszonych aparatami fotograficznymi Japończyków, a przez Ponte... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.4.2010
Gdzie na weekend majowy? Do Wachau!

Już po raz kolejny w najbardziej znanym regionie winiarskim Austrii, w naddunajskim Wachau, odbędzie się Wachauer Weinfrühling, czyli Winiarska Wiosna Wachau. 1 i 2 maja w godzinach 10-18 ponad stu członków zrzeszenia Vinea Wachau otworzy swe winiarnie dla winomanów by zaprezentować swe najnowsze wina, w tym smaragdy (najwyższa kategoria jakościowa win z Wachau),... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 30.9.2009
Mozela. Nie samym winem ...

Chowałem się przed skwarem w piwnicach Tokaju, przechadzałem się z kieliszkiem po winnicach Bordeaux, popijałem winem lunch w sercu Napa Valley. Ale żadne z tych doświadczeń nie przygotowało mnie na Mozelę. Kajaki, rowery, piesze wędrówki, jazda konna – tu zrobisz to wszystko niemal nie wychodząc z winnicy. Mozolnie jak nad Mozelą Jak wygląda enoturysta, każdy widzi... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 26.8.2009
Poza stekiem i malbekiem

Andrzej Daszkiewicz, Mariusz Kapczyński Jedno z haseł promujących ten kraj brzmi: „Argentyna – turystyka na wszystkich wysokościach”. Rzeczywiście, można tu zacząć nad samym morzem i stopniowo osiągać szczyty, także winiarskie. Hotele i spa Właściwie każda część tego rozległego kraju ma coś ciekawego do zaoferowania. Północ jest dzika, bardzo jeszcze... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 27.2.2009
Dolina Venosty. Spuścizna versoaln

Dolina Venosty to prawdopodobnie najmniej znana polskim enonarciarzom część Południowego Tyrolu. Tutejsze wina trudno dostać poza winotekami Merano i okolic, a ze stacji narciarskich popularne jest tylko Maso Corto. W połowie drogi między Bolzano a Merano, w ogrodach leżącego w osadzie Prissiano zamku Katzenzungen, 600 m n.p.m., rośnie najstarszy i zarazem największy europejski krzew... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 23.1.2009
A czy szampana pić będziemy...

Tomasz Prange-Barczyński Nie ma wątpliwości, że podstawowym kierunkiem wakacyjnym Polaków podczas nadchodzącego lata będzie Austria. Przynajmniej w czerwcu. Wszystko za sprawą, rzecz jasna, piłkarskich Mistrzostw Europy, w których nasza reprezentacja wystąpi po raz pierwszy w historii. Zdajemy sobie sprawę, że podstawowym napojem kibica piłki nożnej jest piwo. Na... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.1.2009
Wypij wino Clooneyowi

Tomasz Prange-Barczyński Czasy, gdy w schronisku w Dolomitach człowiek skazany był na wodnistą schiavę serwowaną w małej, zakręcanej buteleczce dawno minęły. Dziś na 2000 m n.p.m. można spodziewać się raczej tuzina świeżych ostryg. Narciarstwo – choć wciąż sprawia wrażenie sportu masowego – od dłuższego już czasu jest rozrywką raczej luksusową. Dość powiedzieć, że tak jak... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 12.1.2009
Narty i wino. Dolina Aosty

Wiktor Bruszewski   Rozważając pomysły na kolejną narciarską wyprawę, warto przełamać dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego też, szeptem zdradzę Państwu sekrety, jakie kryje enonarciarstwo w Dolinie Aosty. Narciarskie Włochy kojarzą się przede wszystkim z niezwykłą urodą Dolomitów. I tam właśnie pielgrzymuje większość odwiedzającej co roku Włochy armii narciarzy. Z całym... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 18.12.2008
Cypr. Wino na wyspie Afrodyty

Wspaniały klimat, zabytki, kuchnia i legendarne wino commandaria. To tylko niektóre z powodów, dla których warto tego lata odwiedzić Cypr. Winomaniacy mają tu co odkrywać – regularnie przybywa naprawdę dobrych win. Cypr jest trzecią pod względem wielkości, po Sycylii i Sardynii, wyspą Morza Śródziemnego. Wybrzeże liczy 720 km. Rządzony od XII wieku... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 26.11.2008
Enoturystyka

Argentyna | Austria | Cypr | Niemcy | Włochy | Narty  Argentyna | Austria | Cypr | Niemcy | Włochy | Narty 

ArtykułEnoturystykaDodany: 25.11.2008
Turysta w Collio. Strefa przygraniczna

DOC Collio ciągnie się łukiem wzdłuż granicy włosko-słoweńskiej. Podróżujący autostradą z Udine do Gorycji miną cały region ledwie w kilkanaście minut. Ci, którzy zdecydują się poświęcić Collio więcej uwagi, spędzą tu fascynujący dzień, długi weekend, a może nawet tydzień wakacji Geografia apelacji jest prosta. Zachodnią granicę wyznacza rzeka Iudrio, wschodnią i częściowo... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 21.11.2008
Saale-Unstrut. Wymazywanie blizny

                      Tomasz Prange-Barczyński  Freyburg – ten przez „y”, leżący ledwie kilkadziesiąt łatwych do pokonania autostradą kilometrów od Lipska, a więc nie więcej niż dwie godziny od granicy z Polską – ma w swojej atmosferze coś ze starej NRD. Przy okazji jest też głównym... więcej »

ArtykułEnoturystykaDodany: 21.11.2008
Enonarciarz nad Adygą

Tomasz Prange-Barczyński Choć położone w wysokich partiach Dolomitów stacje narciarskie dzieli zazwyczaj od doliny Isarco i Adygi (gdzie z kolei leżą winnice i winiarnie) dobra godzina jazdy samochodem, narciarze nie mają zwykle kłopotu z zaopatrzeniem się w wino z DOC alto adige czy trentino. Warto też spróbować grappy i przysmaków miejscowej kuchni. Serce Adygi... więcej »


Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ