Love wine, drink better
2008-11-19

Matt Skinner "Wino, moja pasja"

Andrzej Daszkiewicz

Urodzony w Australii Matt Skinner jest głównym sommelierem sieci restauracji „Fifteen” stworzonej przez gwiazdę telewizji kulinarnej Jamiego Olivera. Podobnie jak programy Olivera, książka Skinnera jest adresowana głównie do ludzi młodych, wychowanych na telewizji MTV. Jej głównym przesłaniem jest podtytuł wydania angielskiego „love wine, drink better”, a więc „kochaj wino, pij lepiej”, niestety pominięty w tłumaczeniu polskim. Krótkie, zwięzłe rozdziały z czytelną tezą nie zmęczą takiego czytelnika, dla którego najdłuższy akceptowalny tekst powinien zmieścić się na ekranie komputera. Oszczędność formy nie oznacza jednak ubóstwa treści, książka przekazuje bowiem krótki zarys historii wina, podstawowe informacje o pracy w winnicy i w winiarni, o sztuce degustacji, o regionach winiarskich, o najważniejszych odmianach winogron – nie tylko o chardonnay i cabernecie, ale i o roussanne, verdelho, barberze, czy pedro ximénez

Książka zdejmuje z wina odium elitarności i niedostępności, liczne fotografie pokazują między innymi „zwykłych” ludzi zaangażowanych w jego produkcję, zbieraczy, kierowców, winemakerów, sprzedawców, często w nietypowych sytuacjach, np. na plaży z deską surfingową. Piszących o winie reprezentuje Jancis Robinson, o której Skinner pisze, że „w świecie wina jest odpowiednikiem ferrari wśród samochodów – po prostu lepiej już się nie da”. Ważną rolę grają w książce świetne zdjęcia autorstwa Chrisa Terry: budują klimat, często jest ich więcej niż tekstu, który ilustrują.

Kompetentny przekład autorstwa Rafała Araminowicza zachowuje młodzieżowy, często dość dosadny styl oryginału, np. o gewürztraminerze przeczytamy, że „jest jak przerysowany transwestyta z za ciężkim makijażem”, a bukiet grüner veltlinera „kręci” autora. Bardzo wnikliwy czytelnik dostrzeże w książce drobne niedociągnięcia merytoryczne, ale nie mają one wpływu na jej ocenę. Gorąco polecam ją jako prezent dla młodych ludzi, którzy zaczynają się interesować winem, a których ogrom wiedzy zawartej w bardziej tradycyjnych podręcznikach onieśmiela czy wręcz przeraża.

Matt Skinner
„Wino, moja pasja”
wyd. Elipsa
cena ok. 50 zł

Tekst ukazał się w numerze 25 (1/2007)